Argumentacja z „Titanica" – tak minister Michał Boni podsumował stanowisko strony samorządowej dotyczące projektu ustawy o finansach publicznych wprowadzającej regułę wydatkową. Ostatecznie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego postanowiła, że prace nad ustawą będą kontynuowane. Punktem wyjścia do dalszej dyskusji mają być pozytywne stanowisko Zespołu ds. Finansów Publicznych (wypracowane 16 lutego 2012 r.) oraz merytoryczne uwagi zgłoszone przez organizacje samorządowe 22 lutego na posiedzeniu KWRiST.
Czego chcą samorządy? Przede wszystkim wykreślenia z projektu przepisu przedłużającego obowiązywanie zasady, że łączna kwota długu jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60 proc. jej dochodów ogółem w tym roku.
Samorządy chcą także, aby do limitu zadłużenia nie wliczać długów wszystkich szpitali, a nie tylko tych, które zostaną przekształcone.
– Czyżby takie zapisy były ukrytą próbą wymuszenia na powiatach dokonywania tych przekształceń? – pytał Marek Tramś ze Związku Powiatów Polskich.
Strona samorządowa domaga się również, aby reguła wydatkowa nie wchodziła w życie od 2012 r. oraz aby mechanizmy korygujące były uruchamiane po przekroczeniu limitu zadłużenia, a nie już w momencie jego planowania.