Do Trybunału Konstytucyjnego właśnie wpłynął wniosek radnych ze Szczecina w sprawie nowych zasad przekształcania użytkowania w odrębną własność. W sumie skarżą cztery przepisy ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU z 2005 nr 175 poz. 1459). A dokładnie art. 1 ust. 1 i ust. 3 oraz art. 4 ust. 9 i ust. 13.
Za szeroki krąg
Wskazane przepisy obowiązują od 9 października 2011 r. Wprowadziła je nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania z 28 lipca 2011 r.
Zdaniem radnych ze Szczecina uchwalając je, ustawodawca naruszył konstytucję, ponieważ rozszerzył prawa do przekształcenia na niemal wszystkich mających status użytkowników 13 października 2005 r., a także na każdy rodzaj nieruchomości, w tym te o charakterze komercyjnym.
Do 9 października 2011 r. było można bowiem wykupić jedynie nieruchomości rolne, mieszkaniowe oraz garaże. Z tego przywileju korzystały tylko osoby fizyczne i w absolutnie wyjątkowych wypadkach osoby prawne, np. spółdzielnie.
W efekcie lipcowej nowelizacji gminy zostały pozbawione dochodów, które mogłyby uzyskiwać z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości przez kolejne lata, i to bez należnej rekompensaty.