Zarząd województwa liderem kontraktu terytorialnego

Zarząd województwa opracuje, a gminy i powiaty zaopiniują umowę określającą przedsięwzięcia priorytetowe dla regionu i sposób ich realizacji.

Aktualizacja: 16.10.2013 09:27 Publikacja: 16.10.2013 09:18

Zarząd województwa liderem kontraktu terytorialnego

Foto: www.sxc.hu

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Są to podstawy prawne przyjęcia dokumentów programowych umożliwiających prawidłowe i efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej z nowej perspektywy finansowej na lata 2014–2020.

Projekt wprowadza nowy instrument koordynacji działań administracji rządowej i samorządowej w województwie – kontrakt terytorialny. Będzie to umowa zawierana pomiędzy rządem a samorządem, określająca cele i przedsięwzięcia priorytetowe dla rozwoju kraju i województwa.

Z projektu wynika, że jego liderem – ze strony samorządowej – będzie zarząd województwa. To on ma negocjować kontrakt z Radą Ministrów. Samorządy z obszaru objętego kontraktem wojewódzkim dokument ten jedynie zaopiniują.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowała między innymi Unia Metropolii Polskich.

– Postulowaliśmy, aby w ustawie nie przesądzać jednoznacznie, kto jest liderem kontraktu – mówi Paweł Adamowicz, prezes zarządu UMP. – To powinno zależeć od treści kontraktu i od jego zasięgu terytorialnego – dodaje.

Z tą argumentacją konsekwentnie nie zgadza się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

– Nie ma możliwości, aby taki kontrakt był zawierany pomiędzy rządem a gminą czy powiatem – mówi Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu MRR – Wszystko dlatego, że jest to umowa określająca relacje pomiędzy Radą Ministrów  a samorządem województwa, a więc skierowana na poziom regionalny – tłumaczy.

Jak wynika z projektu, kontrakty terytorialne zastąpią funkcjonujące obecnie kontrakty wojewódzkie. Oznacza to, że będzie ich w sumie 16.

Strona samorządowa Komisji Wspólnej postulowała również, aby wyznaczanie obszarów funkcjonalnych następowało w procesie uzgadniania, a nie jedynie opiniowania. I ta propozycja nie została  jednak przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uwzględniona.

Jak podkreśla Marceli Niezgoda, proces uzgadniania uzależnia wyznaczenie obszaru funkcjonalnego od  dobrej woli wszystkich potencjalnie tworzących go jednostek samorządowych.

– Ewentualne konflikty pomiędzy na przykład gminami skutkujące brakiem porozumienia stanowiłyby przeszkodę w procesie wyznaczania obszarów funkcjonalnych – tłumaczy Marceli Niezgoda.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje natomiast, że każda zmiana w prowadzeniu polityki przestrzennej regionu dotycząca wyznaczonego obszaru funkcjonalnego będzie wymagała akceptacji tworzących go samorządów.

etap legislacyjny skierowano do Sejmu

Jak tworzyć obszary funkcjonalne

Jak wynika z projektu, tworzenie obszarów funkcjonalnych o znaczeniu ponadregionalnym będzie należało do kompetencji samorządu województwa. Jeżeli obszar taki ma obejmować swoim zasięgiem więcej niż jedno województwo, to konieczne stanie się porozumienie z samorządami pozostałych województw. Samorząd województwa będzie również tworzyć regionalne obszary funkcjonalne. Albo z własnej inicjatywy, albo też na wniosek zainteresowanych gmin i powiatów. Przyjęty przez rząd projekt ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju przewiduje także możliwość tworzenia lokalnych obszarów funkcjonalnych przez samorządy szczebla gminnego. Szczegółowe warunki określania obszarów funkcjonalnych ma określić minister rozwoju regionalnego w swoim rozporządzeniu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku