Do końca kwietnia samorządowcy składają coroczne oświadczenia majątkowe dotyczące ich majątku odrębnego oraz objętego wspólnością majątkową małżeńską według stanu na 31 grudnia 2013 r.
Problem z OFE
Pojęcie „małżeńska wspólność majątkowa" jest zdefiniowane w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ten wśród składników majątku wspólnego małżonków wymienia środki zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych oraz składki zewidencjonowane na subkoncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy rzeczywiście także z tych elementów majątku samorządowcy muszą się wyspowiadać?
– Podstawą prawną składania oświadczeń majątkowych przez samorządowców są przepisy ustaw: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa – mówi Grzegorz Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich. – Wszystkie zawierają zamknięty katalog informacji, które w oświadczeniu majątkowym powinny się znaleźć. Środki zgromadzone w OFE czy na subkontach ZUS nie zostały w nim uwzględnione. Wniosek może być tylko jeden: informacji takich w oświadczeniu się nie zamieszcza – wyjaśnia Kubalski.
Również w ocenie Stefana Płażka z Uniwersytetu Jagiellońskiego wójt nie musi się chwalić tym, co zgromadził w ZUS czy OFE.
– Co do zasady wszelkie informacje dotyczące osób fizycznych są poufne – mówi Płażek. – To wynika zarówno z konstytucji, jak i z ustaw – dodaje.