Do końca trzeciego kwartału Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zamierza przedstawić Radzie Ministrów ostateczny dokument Krajowej Polityki Miejskiej. Nie wiadomo jednak, czy będzie to wizja czy dokument gotowy do realizacji.
MIiR postawiło w nim na tzw. zintegrowane podejście terytorialne, tzn. współpracę wszystkich partnerów na danym terenie. Ma to prowadzić do wzmocnienia zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju i powstania nowych miejsca pracy.
Dziesięć ?priorytetów rządu
Resort wymienił w KPM dziesięć priorytetów, na których poprawie zależy rządowi. Nie narzucając niczego gminom, wskazuje się tym samym pożądany kierunek zmian i rozwoju.
Wśród wątków tematycznych wymienia się m.in. kształtowanie przestrzeni, transport, rewitalizację czy zarządzanie obszarami miejskimi. W każdej z tych dziedzin istnieją istotne problemy, np. żywiołowa suburbanizacja, niedostatki partycypacji społecznej, potrzeby wielopoziomowej współpracy na obszarach funkcjonalnych. Każdy z tych wątków obudowano ogólnikowymi propozycjami dojścia do celu oraz wskazaniem ewentualnych zmian prawnych.
Jak projekt przyjęli samorządowcy? Wielu oceniło dokument pozytywnie, wskazując jednocześnie na brak źródeł finansowania KPM. – Bez środków finansowych KPM stanie się pustym słowem – powiedział Andrzej Kosztowiak, prezydent Radomia. Unia Metropolii Polskich, nie odnosząc się bezpośrednio do KPM, wskazała na niedostatek rozwiązań ich problemów.