W 2015 r. samorządy otrzymają na edukację uczniów niepełnosprawnych ok. 6,2 mld zł i całość tych środków będą musiały przeznaczyć właśnie na nią. Tak wynika z uchwalonej w piątek przez Sejm ustawy okołobudżetowej. A dokładnie z jej art. 33, zgodnie z którym na zadania wymagające specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży jednostka samorządu terytorialnego przeznacza środki nie mniejsze niż wynikające z podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na te zadania.
Przeciw temu zapisowi protestowała strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Według niej taki zapis ustawy okołobudżetowej jest niezgodny z konstytucją, bo ingeruje w swobodę wydatkowania subwencji.
Argumenty te nie przekonały ustawodawcy. Nie pomogła również zmiana opinii o tej ustawie przyjęta przez KWRiST.
– Nie zauważyliśmy, że w ustawie okołobudżetowej Ministerstwo Finansów, które od lat odmawia nam współpracy, wprowadza zmianę mającą dla nas olbrzymie znaczenie – tłumaczy zmianę stanowiska strony samorządowej Andrzej Porawski, sekretarz KWRiST. – Zauważyliśmy swój błąd, wycofujemy się z pozytywnej opinii, jednak strona rządowa to zignorowała – dodaje.
Nowe zasady MF wprowadziło zgodnie z sugestiami Ministerstwa Edukacji Narodowej.