Reklama

Ocena opisowa dziecka w szkolnym dzienniku nie będzie obowiązkowa

Słoneczko i chmurka zostaną w szkolnym dzienniku. Nauczyciel będzie mógł sporządzić notatkę o postępach dziecka w nauce.

Publikacja: 08.12.2014 07:42

Ocena opisowa dziecka w szkolnym dzienniku nie będzie obowiązkowa

Foto: www.sxc.hu

Dziecko dostanie w szkole uśmiechniętą lub smutną buźkę albo ocenę opisową. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. W piątek na sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odbyło się jego pierwsze czytanie.

MEN wycofał się z pomysłu wprowadzenia obowiązku wystawiania takich ocen w klasach I–III. W projekcie, który trafił do Sejmu, jest to fakultatywne.  Tylko semestralne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych w nauczaniu początkowym nadal będą obowiązkowo ocenami opisowymi.

– Przewidzieliśmy możliwość wprowadzenia w szkole ocen opisowych od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do ostatniej szkoły ponadgimnazjalnej – referowała Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej.

O tym, w jakiej formie nauczyciele będą wystawiać oceny cząstkowe, zdecyduje statut szkoły.

Nowością jest też propozycja wprowadzenia oceny opisowej od IV klasy. Z tym że byłaby to dodatkowa możliwość obok tradycyjnych ocen od jedynki do szóstki.  Uczniowie zatem będą mogli otrzymać opinię od swojego nauczyciela. Oceny opisowe będzie można wystawiać ze wszystkich lub tylko z części przedmiotów.

Reklama
Reklama

– Zdania o takich ocenach są podzielone. Z jednej strony nie stresują małego dziecka, z drugiej często sami rodzice oczekują stopni. Opisy są dla nich nieczytelne – mówi Grzegorz Gruchlik, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Oceny opisowe to na pewno bardzo pracochłonne zadanie. Trudno je dobrze wykonać w licznej klasie, po każdej pracy domowej czy sprawdzianie. Trudno też nie wystawiać ich schematycznie.

Pojawią się też zmiany w ocenianiu matur. O zamiarze unieważnienia egzaminu zdający dowiedzą się wcześniej. I jeśli zechcą, złożą w tej sprawie wyjaśnienia. Jeśli nie wpłyną one na zmianę decyzji komisji egzaminacyjnej, będą mogli złożyć w tej sprawie zastrzeżenia do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Posłowie muszą się spieszyć z pracami. Ustawa powinna zostać opublikowana w połowie marca, by zachować odpowiednie vacatio legis. Projekt bowiem przede wszystkim wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 35/12). Trybunał uznał, że warunki oceniania i egzaminowania muszą być regulowane ustawą – dlatego do projektu przepisano część przepisów z rozporządzenia. Wyrok zacznie obowiązywać 9 kwietnia. Do tego czasu nowelizacja musi być uchwalona.

Projekt skierowano do prac w podkomisji.

etap legislacyjny: skierowano do Senatu

Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama