Osoby uczestniczące w szkoleniu II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny, które ukończyły inny niż praca socjalna kierunek studiów wyższych, nie są dopuszczane do egzaminu kończącego. Dlatego Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej wystąpiła z apelem do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o zmianę prawa.
Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie specjalizacji zawodowej, do egzaminu kończącego II stopień specjalizacji mogą przystąpić bez zdania egzaminu I stopnia tylko ci pracownicy socjalni, którzy ukończyli studia na kierunku praca socjalna. Tymczasem w poprzednim stanie prawnym można było ukończyć także socjologię, pedagogikę, psychologię i nauki o rodzinie. Dla ich absolwentów nie przewidziano żadnych okresów przejściowych, choć legitymują się doświadczeniem i zgodnie z ustawą o pomocy społecznej mogą wykonywać zawód pracownika socjalnego, jeśli ukończyły studia przed końcem 2013 r. To zdaniem przedstawicieli Federacji godzi w ich prawa nabyte.
Jak wskazują związkowcy, osoby te nie mogły ukończyć studiów na kierunku praca socjalna, bo kiedyś po prostu nie był on prowadzony.
Zawód pracownika socjalnego wykonuje blisko 20 tys. osób.