Pismo Wiesława N. (dane zmienione) do premier Beaty Szydło o podjęcie „odpowiednich działań wobec daleko idącego rozkładu instytucji samorządu miejskiego w mieście Łodzi" wpłynęło do wojewody łódzkiego z prośbą o przekazanie według właściwości.
Autor zarzucał Radzie Miejskiej i prezydentowi miasta „rażące pogwałcenie konstytucji i ustaw" oraz uchwały Rady z 30 marca 2016 r. Jego zdaniem Rada wydała wtedy„wyrok skazujący" park im. 3 Maja na zagładę. Według Wiesława N. doszło do naruszenia przez miejskie władze i miejskich urzędników uchwały z 2001 r. o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Rozbiórka istniejącego boiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i wybudowanie nowych boisk oraz budynku o parametrach hali sportowej spowodowało wycinkę około 60 drzew ze starego drzewostanu parku.
Wojewoda łódzki uznał wystąpienie za skargę na działanie prezydenta miasta w wykonywaniu zadań własnych gminy. Kopię pisma przekazał do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zbadanie legalności budowy, prowadzonej na terenie Parku im. 3 Maja. O podjętych działaniach poinformował również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Po otrzymaniu od wojewody wystąpienia Wiesława N. Rada Miejska Łodzi stwierdziła w uchwale z 19 października 2016 r., że nie jest właściwa do rozpatrzenia pisma i przekazuje je prezesowi Rady Ministrów jako organowi właściwemu. W ocenie Rady wolą autora pisma było doprowadzenie do rozwiązania Rady Miejskiej lub zawieszenia organów gminy i ustanowienie zarządu komisarycznego. Zbadanie sprawy w trybie skargowym byłoby sprzeczne z intencjami Wiesława N.
Kontrolując uchwałę Rady Miejskiej w trybie nadzoru, wojewoda łódzki stwierdził jej nieważność. Podtrzymał stanowisko, że wystąpienie jest skargą na działanie prezydenta miasta i pracowników Urzędu Miasta. Ponieważ podjęcie działań przez prezesa Rady Ministrów nie jest warunkowane wnioskiem obywatelskim, a zarzuty dotyczą prezydenta miasta i jego urzędników, Rada powinna je zbadać. To ona jest organem właściwym.