Aktualizacja: 13.07.2017 15:11 Publikacja: 13.07.2017 08:00
Andrzej Duda
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Według PAP w Kancelarii Prezydenta gotowy jest już dokument z uzasadnieniem decyzji o zawetowaniu ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Byłaby to pierwsza ustawa przygotowana przez rząd PiS niepodpisana przez prezydenta.
Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu, podczas prac na ustawą nazwał ją cwaniacką.
Trybunał Konstytucyjny 6 grudnia ma wybierać kandydatów na nowego prezesa – informuje „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła związane z TK. To oznaczałoby, że dotychczasowa prezes TK Julia Przyłębska musiała zrezygnować ze stanowiska, gdyż bez tego zwołanie zgromadzenia wyborczego byłoby niemożliwe.
Przedsiębiorcy krytykują przede wszystkim sposób procedowania propozycji wprowadzenia wolnej Wigilii – szybki i z pominięciem rzetelnych analiz ekonomicznych.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W przyszłorocznym budżecie ma się znaleźć więcej pieniędzy na sądy, prokuraturę i więziennictwo. Na co zostaną przeznaczone dodatkowe środki?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Wniesienie nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej aportem do spółki komunalnej stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, co umożliwi gminie pełne odliczenie podatku naliczonego.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
W aspekcie gospodarki finansowej JST naczelną rolę należy przypisać głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki. Przepisy wyposażają takie osoby w szerokie kompetencje, ale też szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia dyscypliny budżetowej.
Kiedy spółki komunalne zobowiązane są stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w jakich sytuacjach są zwolnione z tego obowiązku?
Samorządy, ich jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania to tylko wybrane podmioty, które mają prawo sięgnąć po środki działania 7.3 „Równe szanse”.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas