Reklama
Rozwiń

Porozumienie międzygminne nie wpływa na stanowienie prawa miejscowego

W razie zawarcia porozumienia międzygminnego, gmina wykonująca zadania objęte tym porozumieniem przejmuje prawa i obowiązki pozostałych gmin, związane z powierzonymi jej zadaniami. Przez zawarcie porozumienia nie można jednak przenieść uprawnień prawotwórczych.

Publikacja: 13.02.2018 04:40

Porozumienie międzygminne nie wpływa na stanowienie prawa miejscowego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Gminy chcą zawrzeć porozumienie międzygminne dotyczące lokalnego transportu zbiorowego (jedna z gmin przejmie część zadań drugiej gminy w tym zakresie). Czy w takim porozumieniu można zastrzec przeniesienie na gminę przejmującą zadania uprawnień do stanowienia aktów prawa miejscowego przysługujących drugiej gminie?

Nie. Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) na podstawie upoważnień ustawowych gmina ma prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze tej gminy. Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały (art. 41 ust. 1 u.s.g.). W myśl art. 74 u.s.g. gminy mogą zawierać porozumienia międzygminne w sprawie powierzenia jednej z nich określonych przez nie zadań publicznych (np. w zakresie lokalnego transportu zbiorowego – art. 7 ust. 1 pkt 4 u.s.g.). Gmina wykonująca zadania objęte porozumieniem przejmuje prawa i obowiązki pozostałych gmin, związane z powierzonymi jej zadaniami, a gminy te mają obowiązek udziału w kosztach realizacji powierzonego zadania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono