Wydawanie duplikatów legitymacji i świadectw opodatkowane VAT

Definicję działalności gospodarczej wypełnia czynność wydawania duplikatów dokumentów, a powiat w powyższym zakresie działa w reżimie cywilnoprawnym. Istnieje bezpośredni związek między dokonywanymi płatnościami a usługami świadczonymi przez jednostki – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 27.03.2018 06:00

Wydawanie duplikatów legitymacji i świadectw opodatkowane VAT

Foto: 123RF

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) 9 lutego 2018 r. wydał interpretację (sygn. 0113- KDIPT1-3.4012.904.2017.1.OS) dotyczącą opodatkowania czynności wydawania duplikatów legitymacji i świadectw, za które pobierane są opłaty. Wniosek o interpretację złożył powiat jako jednostka samorządu terytorialnego i czynny podatnik VAT. Od 1 stycznia 2017 roku powiat rozlicza VAT w sposób scentralizowany wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Powiat na swoim terenie posiada kilka jednostek budżetowych, których przedmiotem działalności jest działalność oświatowa. Są to m.in. zespół szkół ponadgimnazjalnych, zawodowych, liceum, poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz powiatowe centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego. Jednostki te w ramach swojej działalności statutowej wydają bezpłatnie legitymacje uczniowskie i świadectwa oraz ich duplikaty, za które z kolei należy uiścić opłatę. Dokumenty, o których mowa, zgodnie z ustawą o systemie oświaty są dokumentami urzędowymi.

Należy podkreślić, iż minister edukacji narodowej wydał rozporządzenie z 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych („rozporządzenie"), zgodnie z którym, w przypadku utraty dokumentu, osoba do tego uprawniona ma możliwość zwrócić się do odpowiedniego organu z wnioskiem o wydanie jego duplikatu. Opłaty za tę usługę nie są jednakowe – są równe kwocie opłaty skarbowej od legalizacji dokumentu lub kwocie opłaty skarbowej od poświadczenia własnoręczności podpisu, w przypadku duplikatu dokumentów dla dziecka niepełnosprawnego. Powiat przywołał przepisy art. 15 ust. 6 ustawy o VAT oraz art. 13 ust. 1 dyrektywy, z których co do zasady wynika, iż podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w odniesieniu do tych transakcji, w których występują jako organy władzy publicznej, a co się z tym wiąże, ich działalność w danej sferze nie podlega VAT. Dodatkowo powiat podkreślił, iż spełnia przesłanki do wyłączenia działań jednostki samorządu z systemu VAT, takie jak wykonywanie działalności przez podmiot prawa publicznego i w celu sprawowania władzy publicznej.

Powiat zadał pytanie dotyczące przedstawionego stanu faktycznego: czy czynność wydawania duplikatów legitymacji i świadectw za opłatą przewidzianą w rozporządzeniu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż pobierając opłaty za wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji działa jako organ władzy publicznej realizujący zadania ustawowe, a nie jako podatnik VAT. Argumentuje to tym, iż wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji należy do zadań własnych powiatu określonych w art. 4 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym. Ponadto, pobierając opłaty powiat nie osiąga zysku, a wysokość opłaty jest ustalona w odrębnych przepisach.

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem powiatu w przedmiocie braku opodatkowania czynności wydawania duplikatów dokumentów. W uzasadnieniu organ powołał się na przepisy ustawy o VAT, w szczególności art. 15 ust. 2 i ust. 1 i stwierdził, że świadczenie ww. usług wypełnia definicję działalności gospodarczej, a powiat w powyższym zakresie działa w reżimie cywilnoprawnym. Organ podkreślił także, iż istnieje bezpośredni związek między dokonywanymi płatnościami a usługami świadczonymi przez jednostki. Jednocześnie można zidentyfikować beneficjentów przedmiotowych świadczeń, którymi w omawianej sprawie są uczniowie i absolwenci szkół.

Komentarz eksperta

Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

W mojej ocenie stanowisko dyrektora KIS przedstawione w omawianej interpretacji nie jest słuszne. Organ nieprawidłowo przyjął, że pobierane opłaty za duplikaty świadectw i legitymacji stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług przez szkoły i w tym zakresie powiat nie działa jak organ władzy publicznej, tylko jak każdy inny podmiot zawierający umowy cywilnoprawne, prowadzący działalność gospodarczą. Zgodnie z orzecznictwem sądów, należy odróżnić sferę działalności gospodarczej gminy podlegającej VAT od sfery imperium, która wiąże się z wykonywaniem przez jednostkę samorządową zadań własnych. Posiadanie przez powiat statusu podatnika VAT w odniesieniu do pierwszej grupy czynności nie oznacza automatycznie uznania jej za podatnika w odniesieniu do całego spektrum prowadzonej działalności. Każdy rodzaj czynności należy analizować odrębnie. Wydawanie duplikatów w omawianej sytuacji związane jest ściśle i wyłącznie z realizacją zadań własnych powiatu w zakresie edukacji, które są wykonywane przez jednostki oświatowe, czyli powiatowe jednostki budżetowe, działające w imieniu gminy. Co więcej, w myśl art. 13 ust. 1 unijnej dyrektywy 2006/112 organy publiczne nie mogą być wyłączone z definicji podatników w zakresie wykonywanych zadań własnych, jeśli prowadziłoby to do zakłócenia konkurencji. Trudno byłoby uznać za zakłócenie konkurencji brak opodatkowania podatkiem VAT opłat za wydawanie duplikatów legitymacji i świadectw szkolnych. Trzeba mieć również świadomość jakie konsekwencje niesie ze sobą objęcie tego rodzaju opłat systemem VAT – co do zasady miałoby wówczas zastosowanie zwolnienie od podatku, co jednak ma znaczenie dla kalkulacji prewspółczynnika i współczynnika sprzedaży.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem