Reprywatyzacja: kamienica przy Hożej wciąż bez miejskiego zarządu

Potwierdziły się obawy, o których pisaliśmy. Warszawski ratusz ma problemy ze stosowaniem znowelizowanej ustawy, na podstawie której działa komisja weryfikacyjna.

Publikacja: 12.04.2018 07:00

Reprywatyzacja: kamienica przy Hożej wciąż bez miejskiego zarządu

Foto: Google Maps

Komisja, której przewodniczy Patryk Jaki, wydała 20 marca decyzję w sprawie kamienicy przy ul. Hożej 25a w Warszawie. Na jej mocy uchylono decyzję reprywatyzacyjną dotyczącą nieruchomości i odmówiono ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. W trakcie postępowania ustalono, że przeniesienie roszczeń do nieruchomości nastąpiło w zamian za świadczenie rażąco niewspółmiernie do wartości budynku (udziały warte ponad 180 tys. zł przeniesiono za 500 zł). A po wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej ucierpieli lokatorzy kamienicy.

Komisja nakazała Warszawie przejąć nieruchomość w zarząd (z czym wiąże się odpowiedzialność za media, umowy najmu czy stan techniczny budynku). Dokumentowi nadano zaś rygor natychmiastowej wykonalności. Do fizycznego przejęcia w zarząd budynku jak dotąd nie doszło. Powód? Jej współwłaściciel mimo wcześniejszych deklaracji, że będzie współpracować z miastem, nagle zmienił zdanie.

– Obecnie wskazuje, że to nie on włada nieruchomością, ale jej najemca. Wobec jego obstrukcyjnej postawy blokującej działania miasta – mimo zintensyfikowanych działań – nie byliśmy w stanie w ustawowym siedmiodniowym terminie przejąć nieruchomość – mówi Witold Pahl, wiceprezydent Warszawy. I zwraca uwagę, że nawet gdyby ratusz dotarł do faktycznie zarządzającego nieruchomością, nie jest wcale oczywiste, czy ten będzie chciał w ogóle z miastem współpracować.

– W przypadku braku zgody na przejęcie nieruchomości w zarząd nie mamy instrumentów, by wymóc natychmiastowe przekazanie budynku. Decyzja komisji to nie tytuł wykonawczy, który można realizować – podkreśla Witold Pahl.

Miasto się obawia, że schemat z Hożej będzie się powtarzać również w przypadku innych nieruchomości. Potwierdza to sposób działania władających adresami przy ul. Nowogrodzkiej 6a i Poznańskiej 16.

Co więcej, współwłaściciel Hożej zaznacza, że w jego ocenie decyzja komisji została wydana nieprawidłowo. Nie oznaczono bowiem, jakiemu elementowi dokumentu nadano rygor natychmiastowej wykonalności, co powoduje, że nie nadaje się do zrealizowania.

– Miasto zgodnie z pkt 3 sentencji decyzji, jest obowiązane przejąć zarząd nad nieruchomością przy ul. Hożej 25a. Rygor natychmiastowej wykonalności komisja nadała całej decyzji, a zatem także części dotyczącej przejęcia zarządu – uważa Oliwer Kubicki, ekspert w biurze komisji weryfikacyjnej.  

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: anna.krzyzanowska@rp.pl

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem