Od czwartku obowiązuje zmiana prawa wodnego. Dotyczy przepisów przejściowych regulujących prowadzenie postępowań środowiskowych. Do tej pory przewidywały one, że do spraw wszczętych przed datą wejścia w życie prawa, tj. 1 stycznia 2018 r., stosuje się nowe regulacje. Powodowało to liczne wątpliwości interpretacyjne, np. czy inwestor musi ponownie się starać o postanowienie, czy istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, choć uzyskał je przed Nowym Rokiem.
Nowe przepisy przewidują, że do postępowań wszczętych, a niezakończonych do 1 stycznia 2018 r. stosuje się stare uregulowania.
Wkrótce może wejść w życie kolejna zmiana prawa wodnego. Pracuje nad nią Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Te z kolei zmiany mają ułatwić interpretację i doprecyzować regulacje prawa wodnego. Chodzi o wątpliwości związane z przypisaniem kompetencji organu właściwego w postępowaniu administracyjnym właściwej jednostce organizacyjnej Wód Polskich.
Projekt wprowadza ułatwienia w prowadzeniu postępowań administracyjnych. Chodzi o te, w których jest wiele stron postępowania.
Zmiana dotyczy przede wszystkim doręczania postanowień o wszczęciu postępowania oraz zapewnienia możliwości zapoznania się z dowodami lub uczestniczenia w postępowaniu. Proponuje się likwidację obowiązków związanych z ogłaszaniem w prasie lokalnej informacji o wszczęciu postępowań w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego. W efekcie postępowanie ma się skrócić.