Art. 46 a prawa ochrony środowiska mówi wyraźnie, że ekologiczne decyzje wydaje ten wójt, burmistrz czy prezydent miasta, na którego obszarze znajduje się największa obszarowo cześć inwestycji. Ale zarówno przedsiębiorcy, jak i urzędnicy mają problemy z ustaleniem, co w takiej sytuacji muszą robić, kogo informować i od kogo zasięgać opinii. Jak prawidłowo powinna wyglądać w takiej sytuacji urzędowa procedura, wyjaśnia w piśmie DOOŚ-0726/974/ef Ministerstwo Środowiska.
Zasadniczo jest tak: przedsiębiorca składa dokumenty do jednego urzędu. Ten urząd prowadzi wszystkie etapy postępowania i wydaje decyzję. Działa przy tym w porozumieniu z pozostałymi gminami, na obszarze których ma także powstać inwestycja. Powiadamia pozostałe urzędy, pozwala im wypowiedzieć się o inwestycji, a po przeprowadzeniu postępowania przedkłada im do akceptacji projekty decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Fragmenty pisma Ministerstwa Środowiska z 6 lutego 2007 r. (DOOŚ-072-6/974/ef)
(...) do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz do przeprowadzenia postępowania w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach właściwy jest tylko jeden organ: wójt (burmistrz, prezydent miasta), na obszarze właściwości którego ma być realizowana większa część inwestycji. Tylko ten organ odpowiedzialny jest za przeprowadzenie poszczególnych, wymaganych w danym przypadku, etapów przedmiotowego postępowania, w tym w szczególności za zasięgnięcie opinii starosty i powiatowego inspektora sanitarnego, w trybie art. 51 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska (Poś).
Porozumienie z organami gmin, na obszarze których mają być realizowane mniejsze części przedsięwzięcia, polega jedynie na umożliwieniu tym organom wypowiedzenia się przynajmniej co do możliwości realizacji planowanej inwestycji na obszarze ich właściwości oraz co do projektu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organ prowadzący sprawę powinien przede wszystkim powiadomić innych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) o planowanym na obszarze ich właściwości przedsięwzięciu, tuż po otrzymaniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnie, już po przeprowadzeniu postępowania oceny oddziaływania na środowisko powinien on przedłożyć zainteresowanym wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) projekt decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, do akceptacji proponowanych w tym projekcie uwarunkowań zgody na realizację danego przedsięwzięcia.