W razie likwidacji szpitala jego zobowiązania i wierzytelności przejmuje organ założycielski. A więc Skarb Państwa, uczelnia medyczna, gmina, powiat czy województwo.
Wczorajszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z pewnością ułatwi wierzycielom egzekwowanie należności, ale finanse wielu jednostek samorządowych mogą się ugiąć pod ciężarem przejmowanych z musu długów.
Zadłużony Szpital Powiatowy w Kamiennej Górze postanowiono zlikwidować uchwałą Rady Powiatu z 2004 r. Jego zadania przejęła powołana równocześnie spółka z o.o. Powiatowe Centrum Zdrowia. Uchwała określała też termin zakończenia czynności likwidacyjnych na 31 lipca 2003 r. Potem był wielokrotnie przedłużany, ostatnio do 31 lipca 2008 r.
Po kontroli, która wykazała, że szpital nie prowadzi działalności medycznej, wojewoda dolnośląski wykreślił go 16 września 2004 r. z rejestru placówek opieki zdrowotnej. W odwołaniu do ministra zdrowia starosta zakwestionował wykreślenie jako oparte nie na zakończeniu dotychczas trwających czynności likwidacyjnych, lecz na zaprzestaniu świadczeń medycznych. Przez następne trzy lata sprawa wędrowała od wojewody do ministra, do sądu, znowu do wojewody, aż wreszcie w czerwcu 2007 r. minister zdrowia podtrzymał ostatecznie pierwszą decyzję wojewody.
Powiat poskarżył się do sądu.