[b]Rozwiązanie takie przewiduje ustawa o funduszu sołeckim, która 1 kwietnia 2009 r. weszła w życie[/b].
O wydzieleniu w budżecie gminy środków na fundusz rozstrzyga właściwa rada do końca marca roku poprzedzającego rok budżetowy. W 2009 r. czas na podjęcie stosownej uchwały gminy mają do końca czerwca.
[srodtytul]Nie jest celowym[/srodtytul]
Art. 1 ust. 2 ustawy z 20 lutego 2009 r. mówi wprost – to nie jest fundusz celowy w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Środki na nim zgromadzone przeznacza się przede wszystkim na realizację przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców, pod warunkiem że są one zgodne ze strategią rozwoju gminy. Ponadto ze środków funduszu można pokrywać wydatki na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej.
Ustawodawca określił również wysokość środków przypadających na dane sołectwo. Oblicza się je według specjalnego wzoru. [b]Informację o wysokości środków przypadających na poszczególne sołectwo wójt (burmistrz, prezydent miasta) przekazuje sołtysom najpóźniej do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy.[/b] Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że rada gminy ma kompetencję zwiększyć środki funduszu ponad wysokość obliczoną według ustawowego wzoru. Jednakże tych środków nie wlicza się do wydatków wykonanych, od których przysługuje częściowy zwrot z budżetu państwa.