Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Ocena taka dotyczy wywiązywania się przez pracownika samorządowego z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku. Ocenie podlega również wywiązywanie się przez zatrudnionego w gminie, powiecie czy województwie samorządowym urzędnika z obowiązków określonych w ustawie, w szczególności w jej art. 24 i 25 ust. 1.
[srodtytul]Co podlega ocenie[/srodtytul]
Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami do podstawowych obowiązków pracowników samorządowych należy dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli. Ponadto każdy urzędnik powinien przede wszystkim znać obowiązujące przepisy prawa i przestrzegać ich, a także wykonywać swoje zadania sumiennie, sprawnie i, co najważniejsze, bezstronnie. Do jego obowiązków należy także udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, oczywiście jeżeli nie zabraniają tego obowiązujące przepisy. W przeciwnej sytuacji jego powinnością jest ochrona tajemnic chronionych ustawowo. Dotyczyć to będzie przede wszystkim tych, które chronią przepisy ustaw o informacjach niejawnych oraz o danych osobowych.
Do obowiązków każdego urzędnika zatrudnionego w lokalnej administracji należy zachowanie uprzejmości i życzliwości zarówno w stosunkach z obywatelami, jak i współpracownikami. Ponadto pracownik samorządowy powinien zachowywać się z godnością w miejscu pracy i poza nim, sumiennie i starannie wykonywać polecenia przełożonego oraz stale podnosić umiejętności i kwalifikacje zawodowe.
[srodtytul]Na jakich zasadach[/srodtytul]