[b]Nie[/b]. Za przepracowane nadgodziny[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AFFDE600926BAF471F0BB0658BE33892?id=292862] ustawa o pracownikach samorządowych[/link] gwarantuje tylko wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. O dniach wolnych ustawodawca nie wspomina, a to oznacza, że pracownikowi samorządowemu, który przepracował trzy nadgodziny, przysługują tylko trzy godziny wolnego.
[b] Do kiedy trzeba oddać ten czas? Czy też do końca okresu rozliczeniowego?[/b]
Z ustawy nic takiego nie wynika. Mało tego, ten akt prawny nie posługuje się pojęciem okresu rozliczeniowego. Przypominam jednak, że w sprawach nieuregulowanych odsyła do kodeksu pracy. Zatem wszystko wskazuje na to, że czas wolny pracowników samorządowych też oddajemy do końca okresu rozliczeniowego.
Co do zasady konkretny termin odbioru wolnego zależy od pracodawcy, ale od tej zasady ustawa przewiduje wyjątki. Czasu wolnego wolno też udzielić bezpośrednio przed lub po urlopie pracownika samorządowego, gdy złoży on wniosek w tej sprawie. To rozwiązanie jest bardzo korzystne, bo wydłuża okres wypoczynku.
[i]Autorka jest starszą specjalistką w Wydziale Organizacji Samorządu Terytorialnego w Departamencie Administracji Publicznej MSWiA[/i]