Podstawowe obowiązki radnego określone zostały w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F7BD53B266041ED7D17A11C05B710652?id=163433]ustawie o samorządzie gminnym[/link].
Przepisy nakładają na radnych m.in. obowiązek kierowania się w podejmowanych działaniach dobrem wspólnoty samorządowej gminy, jak również utrzymywania przez radnych stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami, co ma się przejawiać w szczególności przyjmowaniem zgłaszanych postulatów i przedstawianiem ich gminnym organom do rozpatrzenia.
Na marginesie zaznaczyć trzeba, że otrzymane postulaty mieszkańców radny ma obowiązek przedstawiać nie tylko radzie, ale i wójtowi. Do tego bowiem zobowiązuje go omawiany przepis.
Obowiązek utrzymywania więzi z mieszkańcami gminy należy traktować jako powinność utrzymywania kontaktów ze wszystkimi mieszkańcami. Radny nie powinien się w tym zakresie ograniczać jedynie do mieszkańców swojego okręgu ani też do swoich wyborców.
Częstotliwość takich spotkań zależy w dużej mierze od charakteru gminy. W małych gminach wiejskich radni mają możliwość utrzymywania częstszych, nawet codziennych kontaktów z mieszkańcami niż w miastach. Dlatego też mniejszą rolę może odgrywać tutaj instytucja dyżurów radnych.