Wiele gmin, które znalazły się ostatnio w trudnej sytuacji finansowej, przypomniało sobie o możliwości aktualizacji wartości swych gruntów. Prowadzi to do zwiększenia opłat za użytkowanie wieczyste. Niekiedy wzrost opłat bywa drastyczny. Wzbudza to z kolei zainteresowanie użytkowników możliwością przekształcenia. Niestety, przepisy to utrudniają.
Aktualizacja wartości gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste i określenie wysokości nowych opłat uderzyły przede wszystkim w spółdzielnie mieszkaniowe i właścicieli mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych. Po latach zaniechań ze strony samorządów, zwłaszcza dużych gmin, okazało się, że wartość gruntów wzrosła wielokrotnie, a w ślad za tym wysokość opłat za użytkowanie wieczyste. W Warszawie ten wzrost wynosi nawet 1000 procent i więcej.
[srodtytul]Złe operaty przed kolegiami[/srodtytul]
Spółdzielnie mieszkaniowe zarzucają gminom źle wykonane operaty szacunkowe, od których zależy wysokość opłat za użytkowanie. Gminy odpowiadają, że nie mogą negować kompetencji zatrudnionych rzeczoznawców. Zdarza się, że wykonują oni bliźniacze operaty dla gruntów znajdujących się od siebie w odległych lokalizacjach i z budynkami o różnym przeznaczeniu. Mieszkańcy uiszczają też taką samą opłatę za przylegający do budynku zieleniec oraz drogę dojazdową.
Nieporozumienia w sprawach operatów prowadzą obie strony do samorządowych kolegiów odwoławczych, które mogą obniżyć opłatę, m.in. po przedstawieniu kontroperatu. Jednak nie należy liczyć na znaczną obniżkę opłat.