Zgodnie z art. 2 pkt 13 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=880CF1A1FCE2CBD1F7ED8F8EDEB8A4BF?id=247401]ustawy – Prawo zamówień publicznych[/link] (dalej: pzp) przez zamówienie publiczne należy rozumieć odpłatną umowę zawieraną między zamawiającym a wykonawcą, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.
W świetle zacytowanego przepisu udzieleniem zamówienia publicznego jest zawarcie umowy, która spełnia łącznie następujące przesłanki: jej stronami są zamawiający i wykonawca, przedmiotem tej umowy są usługi, dostawy lub roboty budowlane, umowa ma mieć odpłatny charakter.
W przypadku grupowych umów ubezpieczenia na życie zawieranych z zakładem ubezpieczeniowym przez pracodawcę mamy do czynienia z umową grupową na rzecz osoby trzeciej (art. 808 kodeksu cywilnego). Zgodnie z tym przepisem z roszczeniem o zapłatę składki zakład ubezpieczeń może wystąpić wyłącznie przeciwko ubezpieczającemu.
To bowiem pracodawca, a nie pracownik, obciążony jest zobowiązaniem płatniczym w postaci składki, mimo że ciężar jej finansowania ponoszą pracownicy, którzy – akceptując warunki ubezpieczenia – wyrażają jednocześnie zgodę, aby była ona potrącana z ich wynagrodzenia.
Sposób pobierania składki i oznaczenie pracowników jako beneficjentów świadczeń wynikają z umowy ubezpieczeniowej, co nie zmienia faktu, że stroną takiej umowy jest pracodawca, który przekazuje składkę na wskazane przez zakład ubezpieczeń konto, i to na nim ciążą wynikające z umowy i przepisów prawa zobowiązania płatnicze.
W zaistniałych okolicznościach z punktu widzenia pzp pracodawca jest zamawiającym, a zakład ubezpieczeń wykonawcą. Dlatego też Urząd Zamówień Publicznych stoi na stanowisku, zgodnie z którym zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania pzp na rzecz pracowników jest udzieleniem zamówienia publicznego.