W nowym roku nowe miasta status miejski dostaną jeszcze trzy inne miejscowości: Czyżew w woj. podlaskim, Gościno w pow. kołobrzeskim i Pruchnik na Podkarpaciu.
Doroczne rozporządzenie dotyczące zmian na administracyjnej mapie Polski obejmuje też kilkanaście zmian granic między gminami, a także kilka zmian nazw gmin i miejscowości.
[srodtytul]Prestiż i pieniądze [/srodtytul]
Uwzględniając noworoczny awans, liczba miast wzrośnie w Polsce do 908. Ale czy to aż taki awans, gdy coraz więcej osób chciałoby mieszkać na wsi i tam się przeprowadza? Tak np. podwarszawski Raszyn już dawno spełnia kryteria miasta, ale większość jego mieszkańców nie chce przekształcenia tej formalnie wiejskiej gminy w miejską.
Wacław Szkoła, wójt podkarpackiego Pruchnika, od 1 stycznia burmistrz, też nie był wielkim zwolennikiem zmiany statusu tej liczącej 3,8 tys. mieszkańców miejscowości (do 1934 r. miasta). – Gminie wiejskiej łatwiej uzyskać fundusze strukturalne, ale mój poprzednik bardzo chciał praw miejskich – tłumaczy „Rz”. Na pytanie, jaki z tego zysk, odpowiada, że prestiż.