Zestawienie, liczące kilkadziesiąt pozycji, przedstawił wczoraj Związek Powiatów Polskich. Lista wraz z propozycjami zwiększenia dochodów trafiła już do resortu finansów. Samorządowcy mają nadzieję, że minister weźmie pod uwagę ich sugestie. Obiecał bowiem przygotowanie pakietu antykryzysowego, dzięki któremu zmniejszyłyby się koszty funkcjonowania samorządów.
- Mamy w mieście kilkadziesiąt samodzielnych placówek oświatowych, każda z nich musi mieć główną księgową. Każa musi oddzielnie sporządzać plany finansowe i sprawozdania budżetowe. To ogromna praca i dodatkowe koszty - wylicza Danuta Kamińska, skarbnik Katowic. - Oszczędności przyniosłoby połączenie tych placówek w jedną, z wieloma filiami. Ale z przepisów wynika, że nie możemy tego zrobić - dodaje.
– Bezsensowny jest też przepis, który nakazuje zatrudnianie jednego pracownika socjalnego w przeliczeniu na 2 tys. mieszkańców – zauważa Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Nie jest brana pod uwagę rzeczywista sytuacja w danej gminie czy mieście. I tam, gdzie bezrobocie jest małe, pracownicy socjalni de facto nie mają co robić.
Wiele przepisów generuje zbyt wysokie wydatki oświatowe. – Zupełnym absurdem jest tzw. równanie wynagrodzeń nauczycieli do średniej – podkreśla Porawski. Średnia zapisana jest w ustawie budżetowej. Jeśli kadra pedagogiczna dostanie w danym roku mniej, samorząd musi wypłacić specjalne dodatki. – A powinno się płacić za wykonaną pracę i jej jakość; urawniłowka kosztuje miasta kilkaset tysięcy złotych rocznie – zżyma się Porawski.
– Powiaty muszą prowadzić zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, dzięki którym osoby potrzebujące uzyskują dostęp do świadczeń z PFRON. Za to ZUS orzeka o niepełnosprawności do celów rentowych. To niepotrzebne dublowanie zadań – uważa Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu świeckiego. W powiecie utrzymanie zespołu kosztuje 200 tys. zł rocznie. Samorządy tracą też pieniądze na papierowe wersje licznych sprawozdań składanych np. do izb obrachunkowych, zamiast wykorzystywać podpis elektroniczny do uwiarygadniania wersji elektronicznej.