Dwa problemy ustrojowe ma rozwiązać zaprojektowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nowelizacja ustaw samorządowych. Chodzi o dwie nowe sytuacje, w których możliwe i konieczne stanie się przejęcie zadań i kompetencji wójta przez jego zastępcę, oraz o uregulowanie roli pełnomocnika powoływanego przez premiera do organizacji nowo tworzonych gmin i powiatów. Będzie to już druga próba; podobny projekt MSWiA opracowało w 2009 r., ale nie stał się obowiązującym prawem.
Zgodnie z proponowanym brzmieniem nowych przepisów ustaw o samorządach gminnym i powiatowym po podjęciu decyzji o utworzeniu nowej gminy (powiatu) prezes Rady Ministrów będzie wyznaczał pełnomocnika do spraw jej utworzenia. Kandydat ma być wybierany spośród pracowników urzędu wojewody albo tej gminy (starostwa), której obszar wejdzie w skład tworzonej.
Nowe samorządy powstają zawsze z początkiem roku kalendarzowego. Decyzja zapada w rozporządzeniu Rady Ministrów między 31 lipca a 1 stycznia i zaczyna obowiązywać w tym drugim dniu. Aby mogły zacząć działać bez zakłóceń, konieczne jest wykonanie zawczasu niezbędnych czynności organizacyjno-prawnych (m. in. trzeba przygotować projekt budżetu, ustalić stawki podatków lokalnych). To właśnie będzie rola pełnomocnika działającego na rzecz i w imieniu jednostki, która ma dopiero powstać. Z dniem utworzenia gminy (powiatu) pełnomocnik będzie kontynuował swoją misję, wykonując pełnię zadań wójta (starosty) i kompetencji rady nowej struktury administracyjno-terytorialnej do czasu wyłonienia ustrojowych władz w drodze normalnych wyborów i ukonstytuowania się jej organów.