Coroczne oświadczenia majątkowe samorządowcy składają do 30 kwietnia na odpowiednim formularzu. Jego wzór określają przepisy rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie określenia wzorów formularzy oświadczeń majątkowych radnego gminy, wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta.
Przynależność składników
Do corocznego oświadczenia majątkowego należy dołączyć kopię kompletnego i podpisanego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu rocznego (PIT).
– Oświadczenie dotyczy majątku należącego do zobowiązanego (radnego, wójta), ale osoby pozostające w związkach małżeńskich muszą również ujawnić majątek objęty wspólnością majątkową małżeńską – wyjaśnia dr Agnieszka Piskorz-Ryń z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Oczywiście jeżeli pomiędzy małżonkami nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa. W oświadczeniu należy wskazać przynależność poszczególnych składników majątkowych do majątku wspólnego albo do majątku odrębnego składającego oświadczenie.
Informację o tym, jakie składniki majątkowe wchodzą co do zasady do majątku odrębnego, a jakie do wspólnego małżonków, można znaleźć w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 31 § 2, art. 33 i nast.). Przepisy ustawy o samorządzie gminnym (art. 24h ust. 1 pkt 1 – 4) powiedzą natomiast o tym, jakie informacje należy ujawniać w oświadczeniu majątkowym.
Cena i rok nabycia
W oświadczeniu majątkowym trzeba podać m.in. informację o posiadanych nieruchomościach. Nie należy się ograniczać tylko do tych, których jest się właścicielem. Można być bowiem także użytkownikiem wieczystym nieruchomości czy posiadać inny tytuł prawny do niej (np. własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu).