W ostatnich miesiącach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kilka decyzji dotyczących komunalnych spółek wodociągowych bądź gmin, które same zajmują się dostarczaniem wody. We wszystkich zakwestionowano niekorzystne dla kontrahentów postanowienia umów. Często są one bardzo podobne, istnieje więc spore ryzyko, że stosują je także inne gminy.
Gdy brakuje wody
Bydgoska delegatura UOKiK w decyzji nr RGB – 3/2011 uznała za praktyki ograniczające konkurencję stosowanie przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy klauzuli zwalniającej ją z odpowiedzialności za przerwy w dostawie wody wywołane m.in. brakiem wody na ujęciu, zanieczyszczeniem czy brakiem dostaw prądu. Kontrolerzy uznali to za nadużycie pozycji dominującej, bo spółka próbowała się zwolnić z odpowiedzialności, nawet gdyby przerwa w dostawie wynikała z okoliczności ją obciążającej.
Przykładowo, gdyby z powodu zaległości w regulowaniu rachunków firma energetyczna odcięła jej prąd, w myśl tego postanowienia też nie ponosiłaby odpowiedzialności. Tak samo byłoby, gdyby z powodu nieodpowiedniej konserwacji doszło do zanieczyszczenia wody.
Bardzo podobne klauzule zakwestionowano w innych miejscowościach. Delegatura UOKiK w Katowicach znalazła je w umowach narzucanych odbiorcom przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Otmuchowie (decyzja nr RKT – 4/2011). Zawierały one niemal takie samo postanowienie jak w Bydgoszczy. Z kolei gmina Ornontowice (decyzja nr RKT – 4/2011) zwalniała się z odpowiedzialności wyłącznie za brak wody z powodu przerw w zasilaniu energetycznym.
10 proc. upustu
Za naruszenie przepisów kontrolerzy uznali też klauzule dotyczące utraty wodomierza lub jego uszkodzenia z winy klienta. W Otmuchowie, Ornontowicach i Bydgoszczy wprowadzono zasadę, że w takich sytuacjach nalicza się opłaty, jakby przez cały czas następował pobór wody umożliwiany przez średnicę rury. Zdaniem UOKiK mogłoby to oznaczać uzyskanie bezpodstawnych korzyści. Odbiorcy płaciliby bowiem za całodobowy, nieprzerwany pobór wody, nawet gdyby w ogóle nie mogli z niej korzystać.