Tak orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I FSK 965/11), oddalając skargę kasacyjną gminy Kluczbork.
Gmina wystąpiła z wnioskiem o interpretację w zakresie odliczenia VAT związanego z budową dróg. Wyjaśniła w nim, że od 2006 r. finansuje uzbrojenie terenu pod budownictwo przemysłowe przy jednej z ulic. Inwestycja jest realizowana na nieruchomości stanowiącej jej własność, składającej się z kilku działek położonych w strefie peryferyjnej i pośredniej miasta, na terenie przeznaczonym pod usługi komercyjne.
Zamiarem gminy było przystosowanie gruntów do wykorzystania ich do celów produkcyjno-usługowych przez podmioty gospodarcze. W tym zakresie gmina wybudowała drogi dojazdowe do poszczególnych działek i położyła nową nawierzchnię na odcinkach, w których montowano kanalizację deszczową.
Ponieważ gmina sprzedała dwie działki i naliczyła z tego tytułu VAT, zapytała, czy może go odliczyć z faktur dokumentujących wydatki na budowę dróg dojazdowych. We wniosku podkreślono, że budowa drogi dojazdowej przez gminę była jednym z warunków sfinalizowania transakcji.
Fiskus kategorycznie odmówił gminie prawa do odliczenia VAT. W jego ocenie budowa drg realizowana jako zadanie polegające na uzbrojeniu terenu pod budownictwo przemysłowe stanowi realizację celu publicznego na poziomie samorządowym, a nie realizację czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Dana inwestycja dotycząca budowy dróg nie będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych przez gminę.