Będą specjalne środki na rozwój obszarów zurbanizowanych

Komisja Europejska planuje przeznaczyć w latach 2014 – 2020 specjalne środki na rozwój obszarów zurbanizowanych

Publikacja: 28.02.2012 08:24

Będą specjalne środki na rozwój obszarów zurbanizowanych

Będą specjalne środki na rozwój obszarów zurbanizowanych

Foto: Fotorzepa, RP Radek Pasterski

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowuje zieloną księgę w sprawie debaty metropolitalnej – zapowiedział szef resortu Michał Boni. Jak mówił samorządowcom na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, MAiC zamierza przeprowadzić debatę i wypracować rozwiązania ustrojowe dotyczące rozwoju obszarów metropolitalnych.

To dobry moment

Konieczność rozwijania obszarów miejskich dostrzegła również Unia Europejska. Z przygotowanych przez Komisję Europejską projektów rozporządzeń dotyczących priorytetów na okres programowania 2014 – 2020 wynika, że problematyka ta będzie traktowana w szczególny sposób. Unia zamierza bowiem wydzielić z Europejskiego Funduszu Rozwoju specjalną pulę środków na zrównoważenie rozwoju obszarów podlegających urbanizacji.

Duże miasta będą mogły także liczyć na środki z Europejskiego Funduszu Społecznego z przeznaczeniem na rozwiązywanie problemów społecznych, gospodarczych i środowiskowych.

Michał Boni zapowiada tworzenie zielonej księgi rozwoju metropolii

– Związek Miast Polskich przygotował listę uwag dla polskiego rządu, które powinny zostać uwzględnione przy formułowaniu stanowiska naszego kraju w kwestii polityki miejskiej – poinformował Ryszard Grobelny, prezes ZMP. – Uważamy, że w polskich warunkach niezbędne jest przyjęcie rządowego programu operacyjnego, którego partnerem mogłyby być bezpośrednio wybrane miasta. Doświadczenia obecnego okresu programowania wskazują, że w każdym z 16 regionalnych programów operacyjnych przyjęto odmienne podejście do problematyki obszarów miejskich, a w kilku całkowicie ją zignorowano –wyjaśnia prezes Grobelny.

Co z ustawą

Zdaniem zarządu ZMP rządowy program operacyjny mógłby się stać ważnym narzędziem wdrażania krajowej polityki miejskiej.

– W poprzedniej kadencji rząd PO – PSL pracował nad ustawą dotyczącą metropolii, jednak prace utknęły w martwym punkcie trzy lata temu. Jej projekt nigdy nie wyszedł poza Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Również dlatego, że nie udało się wówczas wypracować porozumienia, jak liczne obszary mogą być uznane za obszary metropolitalne – mówi minister Michał Boni.

W rozwiązaniu tego dylematu może pomóc stworzenie na poziomie UE platformy na rzecz rozwoju obszarów miejskich, co proponuje Unia. Ma to być swoiste pole wymiany doświadczeń w zakresie polityki miejskiej prowadzonej przez państwa członkowskie.

Według przedłożonych projektów rozporządzeń Komisji Europejskiej każde państwo członkowskie ma zadecydować o wyborze miast, które będą uczestnikami platformy. Przewiduje się, że maksymalna liczba miast dla każdego państwa członkowskiego wynosić będzie 20.

Trudno ustalić, ile

Z drugiej strony już teraz widać, że uznanie tej liczby będzie trudne. Zdaniem Związku Miast Polskich liczba 20 miast nie powinna być wiążąca, zwłaszcza dla dużych państw. „W Polsce liczba ośrodków o znaczeniu regionalnym i subregionalnym to ponad 30 metropolii" – czytamy w stanowisku zarządu ZMP.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Polskie miasta liczą się w Europie

- Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Konurbacja Górnośląska (tworzą ją m.in. Katowice, Sosnowiec, Gliwice i 16 innych miast), Trójmiasto oraz Łódź i Szczecin są zaliczane do najważniejszych ośrodków miejskich UE (tzw. MEGA, czyli Europejskie Metropolitalne Obszary Wzrostu).

- Według danych zawartych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010 – 2020: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie, przyjętej przez rząd w lipcu 2010 r., w 2007 r. miasta wojewódzkie, wraz z ich otoczeniem (obszary funkcjonalne) wypracowały 51 proc. PKB kraju.

- Liderem jest tutaj Warszawa, która wraz z całym obszarem funkcjonalnym wytwarza średnio 16 proc. PKB.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowuje zieloną księgę w sprawie debaty metropolitalnej – zapowiedział szef resortu Michał Boni. Jak mówił samorządowcom na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, MAiC zamierza przeprowadzić debatę i wypracować rozwiązania ustrojowe dotyczące rozwoju obszarów metropolitalnych.

To dobry moment

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr