– Przepisy dotyczące ppp są niezwykle trudne do zastosowania w praktyce, dlatego postanowiliśmy przygotować podręcznik prowadzący krok po kroku urzędników samorządowych przez kolejne procedury – wyjaśnia Tomasz Pactwa, wicedyrektor Biura Funduszy Europejskich w stołecznym ratuszu. – Publikacja wraz z załącznikami na płycie CD zostanie rozesłana do wszystkich gmin, powiatów i województw w kraju.
„PPP – krok po kroku" powstał w ramach unijnego projektu podnoszenia kompetencji administracji samorządowej Novus. To pierwsza taka publikacja w Polsce, w której urzędnicy sami oceniają i analizują dotychczasowe własne doświadczenia, pod nadzorem doradcy Investment Support.
Stolica na razie nie sfinalizowała żadnego projektu w PPP, ale przeszła przez kolejne etapy przygotowań – przygotowanie dokumentacji, wybór doradcy i przetarg. Na finiszu jest procedura wyboru firmy, która w ramach ppp ustawi i będzie utrzymywać wiaty przystankowe. Wkrótce Warszawa podpisze też umowę koncesyjną – pierwszą w polskim samorządzie – na remont i utrzymanie zabytkowego statku „Lubecki", który będzie woził turystów po Wiśle.
– Mamy więc tytuł do tego, by doradzać innym, którzy jeszcze ciągle boją się ppp i nie są nawet na tym etapie. Wspólnie z czterema innymi miastami przeanalizowaliśmy także te negatywne przykłady i kłopoty, z jakimi borykają się urzędy już po zawarciu kontraktu – zwraca uwagę dyrektor Pactwa. Np. Wrocław zawarł taką umowę na budowę parkingu, że musi do niej dopłacać.
– Na polskim rynku brakowało publikacji, które w sposób praktyczny pokazywałyby, w jakiej formie i dla jakich inwestycji można zastosować ppp lub koncesję. Staraliśmy się więc wypełnić tę lukę – dodaje prezydent Poznania Ryszard Grobelny.