Przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informacja o skutkach obowiązywania ustawy z 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (DzU nr 125, poz. 842) obejmuje roczny okres funkcjonowania nowych przepisów. Czyli od sierpnia 2010 r. do sierpnia 2011 r. W najbliższy piątek informacja ta zostanie przedstawiona na plenarnym posiedzeniu Sejmu.
Ministerstwo zwróciło uwagę, że wdrażanie nowych zadań zbiegło się w czasie z przygotowaniami do wyborów samorządowych (jesień 2010 r.), dlatego w początkowym okresie gminy i powiaty borykały się z problemami. Do opóźnień we wdrażaniu przyczyniło się również to, że samorządy czekały na wydanie wszystkich niezbędnych do prawidłowego wykonywania zadań rozporządzeń. W chwili obecnej, gdy wszystkie warunki formalne zostały już wypełnione, należy spodziewać się prawidłowego wykonywania zadań wynikających z przepisów ustawy – czytamy w raporcie.
Ministerialne prognozy potwierdzają najświeższe dane, jakimi dysponuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
95 proc. gmin powołało do końca 2011 r. zespoły interdyscyplinarne
– O ile w sierpniu 2011 r. jedynie 62 proc. gmin powołało zespoły interdyscyplinarne, o tyle już pod koniec tego roku zespoły takie funkcjonowały w 95 proc. jednostek samorządu terytorialnego – mówi Jarosław Duda, sekretarz stanu w MPiPS.