Rada gminy Dzikowiec uchwaliła zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

W uchwale zawarła zapis, że dotacji można udzielać osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej będącej właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadającej taki zabytek w trwałym zarządzie.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie zakwestionowała ten zapis, stwierdzając, że rada bezprawnie ograniczyła krąg wnioskodawców mogących ubiegać się o udzielenie dotacji z budżetu gminy na dofinansowanie tego typu prac. Naruszyła tym samym postanowienia art. 71 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Stanowi on, że osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna mająca tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego finansuje prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy tym zabytku.

Tak więc finansowanie tego typu inwestycji należy do podmiotu mającego tytuł prawny do zabytku, ale nie jest to – jak wskazuje zakwestionowany zapis uchwały – jedynie własność. I na tym polega ograniczenie kręgu wnioskodawców.

RIO zakwestionowała również zapis załącznika uchwały zobowiązujący do złożenia pod rygorem odpowiedzialności karnej z art. 233 kodeksu karnego oświadczenia o zgodności ze stanem faktycznym wszystkich danych ujętych w sprawozdaniu.

Z przepisu tego zaś wynika, że odpowiedzialności karnej podlega ten, kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę.

Takie obostrzenie w uchwale jest nieważne, ponieważ postępowanie o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie prowadzone jest na podstawie przepisów uchwały rady gminy, czyli prawa miejscowego, a nie przepisu rangi ustawowej.

numer uchwały RIO: VII/1473/2012