Rozwiązanie takie przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Realizuje on postanowienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 maja 2011 r., który stwierdza niezgodność art. 216 ust. 1 tej ustawy z konstytucją.
Przepis ten przyznawał byłym właścicielom prawo żądania – również od gmin – zwrotu wywłaszczonych na podstawie decyzji administracyjnych nieruchomości w sytuacji, gdy stała się ona zbędna do celu określonego w decyzji. A jednocześnie pozbawiał takiego prawa tych właścicieli, którzy swej własności zrzekli się na rzecz Skarbu Państwa na podstawie umowy, czyli w akcie notarialnym. Zaznaczyć trzeba, że chodzi tu nie o wszystkie wywłaszczane nieruchomości, ale jedynie te, które Skarb Państwa przejął na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości.
„Jeszcze w ustawie z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami możliwy był zwrot nieruchomości przejętych na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z 12 marca 1958 r. Dopiero w obecnej ustawie z 1997 r. pominięto ten przepis" – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Opracowana przez Senat nowelizacja powraca więc do istniejących rozwiązań w tym zakresie.
Zgodnie z projektem warunkiem zwrotu przejętych gruntów (budynków) będzie zwrot przez właścicieli lub ich spadkobierców odszkodowania otrzymanego w momencie wywłaszczenia – gminie albo Skarbowi Państwa.