We wtorek Rada Ministrów przyjęła założenia Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2020. Oznacza to rozpoczęcie prac nad dokumentem, w którym zostaną określone szczegółowe cele i metody realizacji polityki miejskiej.

Główne ośrodki miejskie to wszystkie ośrodki wojewódzkie, w tym pary miast pełniące funkcje wojewódzkie (Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra oraz Bydgoszcz i Toruń) oraz miasta o znaczeniu regionalnym. Jak czytamy w komunikacie Rady Ministrów, w miastach tych wspierany będzie rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach. Ważne będzie także wzmacnianie funkcji metropolitalnych, m.in.: naukowych, gospodarczych, turystycznych, kulturalnych i sportowych. Rozwijana będzie współpraca ośrodków miejskich z innymi miastami w kraju i za granicą. Wspierane będzie partnerstwo miast (w wymiarze krajowym i międzynarodowym).

Podstawowe działania i środki będą się koncentrować na wzmacnianiu istniejącej sieci miast i wspomaganiu urbanizacji na tych obszarach. Wsparcie obejmie także regiony opóźnione w rozwoju cywilizacyjnym oraz borykające się z największymi problemami gospodarczymi, w których sieć miast jest najsłabsza.

Szczególna uwaga ma zostać poświęcona zatrzymaniu zjawiska niekontrolowanej suburbanizacji, która potęguje problemy społeczne i gospodarcze oraz powoduje pogorszenie jakości życia. Chodzi o utrudnienia komunikacyjne, czy też problemy z dostępnością do podstawowych usług publicznych, jak edukacja, ochrona zdrowia czy kultura.