Uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na 2014 r. podjęło 1241 gminnych rad. Oznacza to, że mieszkańcy ponad 2 tys. sołectw będą mogli skorzystać ze środków tego funduszu.
Przeciwko wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w przyszłym roku opowiedziało się natomiast 793 gminnych rad. W 141 gminach nie zapadła żadna taka uchwała. Oznacza to, że 6 proc. gmin posiadających sołectwa złamało obowiązujące przepisy. A to dlatego, że podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego bądź jego niewyodrębnienia jest obligatoryjne.
Dla gmin, które uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego podjęły, zbliża się termin przekazania sołtysom informacji o wysokości środków funduszu przypadających na dane sołectwo. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) został zobligowany przez ustawodawcę do przekazania tej informacji najpóźniej do 31 lipca. Następnie inicjatywa przechodzi w ręce mieszkańców. Aby bowiem z funduszu skorzystać, muszą oni zadecydować, na jaki cel (lub cele) środki przypadające na sołectwo wykorzystać, a także uchwalić stosowny wniosek. Ten powinien zostać przekazany wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) do 30 września.
Wniosek danego sołectwa uchwala zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, chociaż nie tylko. Inicjatorami wniosku może być także co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Pamiętać należy, że prawidłowo skonstruowany wniosek powinien zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem.
Przygotowując i uchwalając wniosek o przyznanie środków z funduszu, mieszkańcy powinni pamiętać, że środki mogą zostać wykorzystane jedynie na zadania własne gminy służące poprawie warunków życia mieszkańców. Muszą także być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Wnioski, które tych kryteriów nie spełniają, zostaną odrzucone przez rady gmin.