Gminy zaoszczędzą na domach pomocy społecznej (DSP). Opłaty za pobyt będą mogły być bowiem ściągane także z majątku pensjonariusza, a nie tylko z jego dochodów – jak to jest obecnie. Takie zmiany przewiduje projekt założeń do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Pensjonariusz bez obligacji
– Nowe zasady odpłatności za pobyt w domu pomocy będą bardziej sprawiedliwe – ocenia Włodzimierz Kałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
Gdy miesięczny dochód nie pozwoli na pokrycie w całości kosztu pobytu w placówce, osoba posiadająca nieruchomości, papiery wartościowe czy cenne ruchomości będzie musiała je sprzedać. Dostanie na to rok od momentu umieszczenia w DPS. Z obowiązku sprzedaży zwolniony będzie jednak właściciel nieruchomości, w której mieszkał wspólnie z członkami rodziny (małżonkiem, zstępnymi lub rodzeństwem).
2,2 mln osób w Polsce korzysta ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej
Aby ułatwić weryfikację oświadczeń składanych przez kierowanych do DPS, kierownik ośrodka będzie mógł się zwrócić do banku o ujawnienie wysokości środków zgromadzonych przez podopiecznego na rachunku. Zmian nie odczują tylko osoby, których majątek nie przekracza 20 tys. zł. Nie będą musiały się go wyzbywać.