Mieszkaniec domu pomocy społecznej sprzeda majątek, by zapłacić za pobyt w placówce

Rodzina będzie musiała zapłacić za opiekę nad seniorem, jeśli chce odziedziczyć po nim nieruchomość.

Aktualizacja: 09.09.2013 10:50 Publikacja: 09.09.2013 09:51

Związek Powiatów Polskich oczekuje pilnej nowelizacji ?ustawy o pomocy społecznej, która ujednolici

Związek Powiatów Polskich oczekuje pilnej nowelizacji ?ustawy o pomocy społecznej, która ujednolici zasady finansowania domów pomocy społecznej.

Foto: www.sxc.hu

Gminy zaoszczędzą na domach pomocy społecznej (DSP). Opłaty za pobyt będą mogły być bowiem ściągane także z majątku pensjonariusza, a nie tylko z jego dochodów – jak to jest obecnie. Takie zmiany przewiduje projekt założeń do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Pensjonariusz bez obligacji

– Nowe zasady odpłatności za pobyt w domu pomocy będą bardziej sprawiedliwe – ocenia Włodzimierz Kałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Gdy miesięczny dochód nie pozwoli na pokrycie w całości kosztu pobytu w placówce, osoba posiadająca nieruchomości, papiery wartościowe czy cenne ruchomości będzie musiała je sprzedać. Dostanie na to rok od momentu umieszczenia w DPS. Z obowiązku sprzedaży zwolniony będzie jednak właściciel nieruchomości, w której mieszkał wspólnie z członkami rodziny (małżonkiem, zstępnymi lub rodzeństwem).

2,2 mln osób w Polsce korzysta ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej

Aby ułatwić weryfikację oświadczeń składanych przez kierowanych do DPS, kierownik ośrodka będzie mógł się zwrócić do banku o ujawnienie wysokości środków zgromadzonych przez podopiecznego na rachunku. Zmian nie odczują tylko osoby, których majątek nie przekracza 20 tys. zł. Nie będą musiały się go wyzbywać.

Zgodnie z informacjami Najwyższej Izby Kontroli teraz to zazwyczaj samorządy pokrywają koszty pobytu w DPS. Jest tak nawet wtedy, gdy pensjonariusz ma spore oszczędności.

Aktywizacja przede wszystkim

Ministerstwo Pracy chce także zaktywizować podopiecznych pomocy społecznej. Warunkiem bezwzględnym wypłacania zasiłku dla osób rokujących powrót do samodzielności będzie zawarcie i realizacja kontraktu socjalnego.

Dziś ośrodki pomocy społecznej przyznają wsparcie, ale nie wymagają nic w zamian. Na 2,2 mln osób objętych pomocą tylko z niespełna 80 tys. podpisały kontrakty socjalne.

– Kontrakt socjalny to forma porozumienia osoby chcącej korzystać ze wsparcia z ośrodkiem pomocy społecznej. W porozumieniu określone są warunki, które trzeba spełnić, żeby otrzymać zasiłek. Ośrodek może na przykład zobowiązać podopiecznego do przeszkolenia, które umożliwi uzyskanie pracy, lub do podjęcia pracy społecznie użytecznej – wyjaśnia Tomasz Kaźmierczak z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji.

44 proc. klientów pomocy społecznej stanowią rodziny z dziećmi, najczęściej czteroosobowe

Po zmianach osobom wywiązującym się z kontraktu będzie wypłacany socjalny dodatek motywacyjny, zwiększający zasiłek o połowę. Podpisanie umowy z pracownikiem socjalnym upoważni do skorzystania z preferencji, np. w dostępie dzieci do przedszkola lub dofinansowania do uruchomienia spółdzielni socjalnej.

Coroczna weryfikacja

Kwoty wypłacanych świadczeń i kryteriów dochodowych będą weryfikowane co rok, a nie jak obecnie co trzy lata lub jeszcze rzadziej.

– Podwyżki świadczeń będą więc niższe, ale częstsze. Pomoc stanie się więc bardziej adekwatna do cen dóbr i usług. Coroczna weryfikacja kryterium może zaś podnieść liczbę uprawnionych do pomocy – ocenia Kałek.

Zmienić ma się też sama organizacja systemu pomocy społecznej. Zadania czysto administracyjne oraz wypłacenie świadczeń muszą zostać wyodrębnione od wykonywania usług socjalnych. Przewiduje się też nowe nazewnictwo. Ośrodki pomocy społecznej zmienią się w centra pomocy i usług socjalnych. Część usług będą świadczyły nie tylko organy gminy, ale organizacje pozarządowe oraz spółdzielnie socjalne, które uzyskają status agencji usług socjalnych.

– Ośrodki pomocy społecznej przestaną być monopolistami – mówi Włodzimierz Kałek.

Zmieni się też system kształcenia. Pracownik socjalny będzie mógł zostać mediatorem, organizatorem usług socjalnych lub animatorem społeczności lokalnych.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Gminy zaoszczędzą na domach pomocy społecznej (DSP). Opłaty za pobyt będą mogły być bowiem ściągane także z majątku pensjonariusza, a nie tylko z jego dochodów – jak to jest obecnie. Takie zmiany przewiduje projekt założeń do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Pensjonariusz bez obligacji

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne