Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 15 kwietnia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-3.4012.122. 2019.1.AS) rozstrzygnął kwestię prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu budowy infrastruktury rekreacyjnej. Gmina wskazała we wniosku o interpretację, że planuje realizację inwestycji, której celem jest rozwój niekomercyjnej i ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej.
Czytaj także: Gmina nie odliczy VAT od drogi - wyrok NSA
Realizacja tych założeń stanowi jednocześnie wypełnienie zadań własnych gminy wynikających z ustawy o samorządzie gminnym w zakresie kultury, sportu, turystyki, utrzymania gminnych obiektów użyteczności publicznej, a także wspierania i upowszechniania idei samorządowej. Zakres planowanych prac obejmuje w szczególności wykonanie robót ziemnych, fundamentów, konstrukcji ścian i stropodachu, pokrycia dachowego oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Infrastruktura wykonana w ramach inwestycji będzie udostępniana nieodpłatnie i nie będzie wykorzystywana do wykonywania sprzedaży opodatkowanej. Wnioskodawca na realizację inwestycji uzyskał pomoc finansową ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Gmina wystąpiła z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z realizacją inwestycji. Zdaniem wnioskodawcy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie mu przysługiwać, gdyż nie jest spełniony warunek odliczenia – związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych wnioskodawcy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym w szczególności potrzeb w zakresie turystyki, kultury i sportu.
Na gminie ciąży również obowiązek utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Inwestycja nie jest związana z działalnością gospodarczą wnioskodawcy w rozumieniu ustawy o VAT, dlatego też gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od faktur dokumentujących wydatki w związku z nią poniesione. Realizując inwestycję, gmina działa, jako organ władzy publicznej, dlatego dla tej czynności nie ma przymiotu podatnika VAT.