Decyzja w sprawie sołeckiej kasy do końca marca

Zwiększenie o 10 proc. refundacji przysługującej samorządom ma spowodować, że fundusz sołecki powstanie w 70 proc. gmin.

Publikacja: 20.03.2014 07:54

Samorządy czekają na decyzję w sprawie funduszu sołeckiego

Samorządy czekają na decyzję w sprawie funduszu sołeckiego

Foto: www.sxc.hu

W czwartek 20 marca 2014 r. wchodzi w życie nowa, uchwalona 21 lutego 2014 r. ustawa o funduszu sołeckim.

Przewiduje m.in. wyższą refundację wydatków poczynionych przez gminy na lokalne inicjatywy.

W zależności od charakteryzującego gminę wskaźnika, obliczanego jako stosunek kwoty bazowej (Kb) do kwoty bazowej kraju (Kbk), gmina będzie mogła otrzymać od 20 do 40 proc. poczynionych z funduszu sołeckiego wydatków.

Jednocześnie ustawodawca postanowił, że zwrot dla najzamożniejszych jednostek będzie limitowany. Co to oznacza? To, że gmina, w której ten wskaźnik przekroczy 200 proc., nie otrzyma z budżetu centralnego ani złotówki. Jak ocenia Adam Tabota, wójt gminy Mielnik, zapis ten dotyka zaledwie ośmiu najbogatszych gmin w Polsce, w konsekwencji oszczędności dla budżetu państwa z tytułu jego wprowadzenia będą znikome.

Są także i dobre informacje, zwłaszcza dla sołectw. Po raz pierwszy zyskają one bowiem możliwość wspólnego prowadzenia przedsięwzięć.

Sołectwa zyskają także możliwość zmiany sposobu wydatkowania środków z funduszu w trakcie roku budżetowego. Oznacza to, że jeżeli inwestycja kosztowała mniej, niż przeznaczono na nią środków, nadwyżka wraca do gminy.

– To rozwiązanie otwiera możliwość wykorzystania wszystkich przyznanych sołectwu środków albo poprzez rozszerzenie planowanego projektu, albo poprzez uchwalenie nowego – podkreśla Ireneusz Niewiarowski, senator i prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. – Zmiana ta z pewnością jeszcze bardziej zaktywizuje mieszkańców tych najmniejszych wspólnot – dodaje senator.

Nowa ustawa nie zmienia terminu, w którym rada gminy ma podjąć uchwałę w sprawie wyodrębnienia bądź niewyodrębnienia funduszu sołeckiego. Ta musi zapaść najpóźniej 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy. Jednocześnie ustawodawca rozstrzygnął, że uchwała podjęta później jest nieważna.

Inne natomiast są przewidziane konsekwencje uchwały wyrażającej zgodę na wyodrębnienie funduszu sołeckiego. Ta będzie mieć zastosowanie do wszystkich kolejnych lat, aż do jej odwołania.

Uchwała o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu będzie miała zastosowanie wyłącznie do roku budżetowego następującego po tym, w którym została podjęta.

Jednocześnie 20 marca 2014 r. traci moc obowiązującą stara ustawa o funduszu sołeckim z 20 lutego 2009 r.

podstawa prawna:

- ustawa z 21 lutego ?2014 r. o funduszu sołeckim (DzU z 12 marca, poz. 301)

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr