Konkurs na dyrektora szkoły: członkowie komisji skonfliktowani z uczestniczką powinni się wyłączyć

Członkowie komisji w konkursie na dyrektora szkoły skonfliktowani z kandydatką powinni się wyłączyć z prac komisji, bo ich obiektywizm budzi wątpliwości.

Publikacja: 27.11.2014 08:59

Konkurs na dyrektora szkoły: członkowie komisji skonfliktowani z uczestniczką powinni się wyłączyć

Foto: www.sxc.hu

Zarząd powiatu w Policach ogłosił w maju 2013 r. konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół im. Ignacego Łukaszewicza w Policach w woj. zachodniopomorskim. Wystartowała w nim m.in. Beata G., dotychczasowa dyrektor, której kończyła się druga kadencja na tym stanowisku.

Zgodnie z art. 36a ust. 6 ustawy o systemie oświaty komisję konkursową powołuje organ prowadzący szkołę. Jako jego przedstawiciele do komisji weszły: wicestarosta Anna R. jako jej przewodnicząca oraz Beata K., naczelnik wydziału oświaty w starostwie powiatowym.

– Gdy powoływano komisję, trwał już głośny, opisywany w lokalnej prasie konflikt pomiędzy Beatą G. a tymi dwoma paniami. Żyło nim całe miasto, w którym dyrektor zespołu szkół to eksponowane stanowisko – mówi adwokat Patryk Zbroja, pełnomocnik Beaty G.

Konflikt ujawnił się w pełni, gdy uchwałami z 28 sierpnia 2013 r. zarząd powiatu zatwierdził konkurs i powierzył stanowisko dyrektora zespołu szkół Agacie M. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie była dyrektor zakwestionowała legalność składu osobowego komisji konkursowej i wystąpiła o stwierdzenie nieważności obu uchwał. Jej zdaniem konkurs powinien zostać unieważniony, ponieważ w składzie komisji znalazły się Anna R. i Beata K., które powinny być wyłączone ze względu na wątpliwości co do ich bezstronności. Jako dowód na konflikt załączyła publikacje prasowe i liczne dokumenty.

W skardze pojawiły się również inne zarzuty.

– Nie można odbierać kandydatowi na konkursowe stanowisko prawa do kwestionowania uchwały o zatwierdzeniu konkursu – mówi adwokat Patryk Zbroja.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uwzględnił skargę Beaty G. i stwierdził nieważność uchwały o zatwierdzeniu konkursu. Postępowanie w sprawie drugiej z uchwał, o powierzeniu stanowiska Agacie M., zostało zawieszone. Sąd przypomniał, że art. 36a ust. 6 ustawy o systemie oświaty określa jedynie, ile osób i przez kogo desygnowanych powołuje do komisji konkursowej organ prowadzący. Ani ustawa, ani rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie regulaminu konkursu na dyrektora publicznej szkoły nie regulują kwestii wyłączenia zgłoszonych przedstawicieli oraz członków komisji od udziału w jej pracach. Nie ma również odesłań do kodeksu postępowania administracyjnego. Nie oznacza to jednak, że przy powoływaniu komisji oraz w toku postępowania konkursowego nie należy stosować ogólnych standardów mających na celu zapewnienie bezstronności oraz obiektywizmu postępowania. Przy tego rodzaju wątpliwościach chodzi o sytuacje, które istniały przed wszczęciem postępowania konkursowego – określił sąd.

Zarząd powiatu wniósł skargę kasacyjną do NSA.

– Należy stosować przesłanki z kodeksu postępowania administracyjnego, a żadna z nich tu nie występowała – przekonywał radca prawny Przemysław Gardocki reprezentującyzarząd powiatu. – Rzekomy konflikt wynika z innej oceny pracy Beaty G. niż jej samej. Stwierdzenie, że bezstronność członków komisji budzi wątpliwości, nie ma pokrycia w faktach, czego dowodzi niezaskarżenie uchwały o powołaniu komisji, a dopiero potem uchwały podjętej już po rozstrzygnięciu konkursu.

NSA (sygnatura akt: I OSK 2121/14) oddalił skargę kasacyjną. Podzielił pogląd WSA, że członkinie komisji konkursowej powinny się wyłączyć, bo ich udział mógł rodzić podejrzenia o brak obiektywizmu i bezstronności w postępowaniu konkursowym.

Po stwierdzeniu nieważności uchwały trzeba będzie unieważnić postępowanie konkursowe i powołać nową komisję.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne