Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) chcą opiniować nie tylko rządowe projekty legislacyjne, ale także poselskie i senackie, aby zapobiegać niekorzystnym dla nich rozwiązaniom.
– Po latach działania Komisji okazało się, że szefowie niektórych resortów obchodzą rządową ścieżkę legislacyjną i przerzucają nam zadania bez finansowania w porozumieniu z posłami, którzy mają inicjatywę ustawodawczą. W ten sposób strona samorządowa nie ma nic do powiedzenia, choć niektóre projekty poselskie jej właśnie dotyczą – powiedział „Rzeczpospolitej" Cezary Gabryjączyk, przewodniczący strony samorządowej KWRiST i starosta łaski.
Komisja powstała po drugiej reformie administracyjnej, by wypracować wspólne stanowisko rządu i samorządu terytorialnego w sprawach związanych z jego funkcjonowaniem i z polityką państwa wobec samorządu.
Pilnują swoich spraw
W skład Komisji wchodzą przedstawiciele rządu i samorządu. Stronę rządową reprezentuje minister właściwy do spraw administracji publicznej oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów. Stronę samorządową zaś przedstawiciele sześciu organizacji reprezentujących poszczególne szczeble jednostek samorządowych. Działalność KWRiST reguluje ustawa z 6 maja 2005 roku.
W praktyce współpraca polega na opiniowaniu przez organizacje samorządowe rządowych projektów ustaw i rozporządzeń i zgłaszaniu podczas posiedzenia zastrzeżeń i uwag. W gorących czasem dyskusjach pojawiają się kompromisowe rozwiązania. Samorządowcy pilnują też, aby przekazywano im zadania, własne lub zlecone, wraz ze środkami finansowymi.