Czy uda się zablokować obchodzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

legislacja | Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego mówi „nie” obchodzeniu ścieżki prawodawczej przez ministrów.

Publikacja: 07.01.2015 07:30

Czy uda się zablokować obchodzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Foto: www.sxc.hu

Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) chcą opiniować nie tylko rządowe projekty legislacyjne, ale także poselskie i senackie, aby zapobiegać niekorzystnym dla nich rozwiązaniom.

– Po latach działania Komisji okazało się, że szefowie niektórych resortów obchodzą rządową ścieżkę legislacyjną i przerzucają nam zadania bez finansowania w porozumieniu z posłami, którzy  mają inicjatywę ustawodawczą. W ten sposób strona samorządowa nie ma nic do powiedzenia, choć niektóre projekty poselskie jej właśnie dotyczą – powiedział „Rzeczpospolitej" Cezary Gabryjączyk, przewodniczący strony samorządowej KWRiST i starosta łaski.

Komisja powstała po drugiej reformie administracyjnej, by wypracować wspólne stanowisko rządu i samorządu terytorialnego w sprawach związanych z jego funkcjonowaniem i z polityką państwa wobec samorządu.

Pilnują swoich spraw

W skład Komisji wchodzą przedstawiciele rządu i samorządu. Stronę rządową reprezentuje minister właściwy do spraw administracji publicznej oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów. Stronę samorządową zaś przedstawiciele sześciu  organizacji reprezentujących poszczególne szczeble jednostek samorządowych. Działalność KWRiST reguluje ustawa z 6 maja 2005 roku.

W praktyce współpraca polega na opiniowaniu przez organizacje samorządowe rządowych projektów ustaw i rozporządzeń i zgłaszaniu podczas posiedzenia zastrzeżeń i uwag. W gorących czasem dyskusjach pojawiają się kompromisowe rozwiązania. Samorządowcy pilnują też, aby przekazywano im zadania, własne lub zlecone, wraz ze środkami finansowymi.

Chcą opiniować

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Cezary Gabryjączyk zgłosił propozycję, by strona samorządowa mogła oficjalnie zapoznawać się z projektami poselskimi i senackimi, a zwłaszcza zawartymi w nich delegacjami dla ministrów w celu wydania rozporządzeń, bez których ustawa nie może funkcjonować.

– Nie chcemy ani zawłaszczać roli i rangi parlamentarzystów, ani kontrolować ich legislacyjnej działalności, lecz wnosić uwagi i spostrzeżenia, które mogą brać pod uwagę. Często nawet nie wiemy, jakie projekty poselskie powstają w Sejmie, a przecież chodzi o ważne dla społeczności lokalnych zapisy. Interesują nas zwłaszcza te, które dotyczą nowych zadań bez określenia skutków finansowych czy udziału w subwencjach – twierdzi Gabryjączyk. – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby o projektach rozporządzeń do poselskich ustaw informowali nas ministrowie podczas posiedzeń Komisji. W ten sposób poznamy też sam akt prawny  – dodaje. W tej sprawie ma poparcie wszystkich organizacji samorządowych.

Oficjalny wniosek przewodniczący Gabryjączyk zamierza wręczyć ministrowi Andrzejowi Halickiemu, szefowi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a zarazem przewodniczącemu strony rządowej Komisji na styczniowym posiedzeniu.

– Liczę też na wsparcie premier Kopacz, którą zaprosiłem na nasze posiedzenie – dodaje przewodniczący.

Zdaniem Gabryjączyka nie trzeba będzie nowelizować ustawy o KWRiST, bo chodzi wyłącznie o dostarczenie informacji, a nie ustawowe opiniowanie projektów parlamentarzystów.

Grzegorz Kubalski, prawnik Związku Powiatów Polskich

Bardzo często posłowie zgłaszają jako własne kilkusetstronicowe projekty ustaw, o których wiadomo, że powstawały w ministerialnych gabinetach. Dlatego zrozumiały jest postulat, aby przyznać stronie samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego możliwość wyrażania opinii o tych poselskich projektach, które dotyczą jednostek samorządu terytorialnego, a zwłaszcza zakresu wykonywanych przez samorządy zadań i ich finansowania. Takie rozwiązanie uszczelniłoby proces legislacyjny, ale jego wprowadzenie wymagałoby nowelizacji ustawy. Innym rozwiązaniem, które nie wymaga zmiany przepisów, jest przypilnowanie, aby strona samorządowa miała możliwość wypowiedzenia się o wszystkich stanowiskach rządu dotyczących projektów ustaw zgłaszanych przez posłów.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?