Dotacje unijne na bardziej ekologiczny transport publiczny

Przebudowa węzłów przesiadkowych, budowa dróg rowerowych czy buspasów to przykładowe rodzaje inwestycji, które mogą liczyć na dofinansowanie ze śląskiego programu regionalnego.

Publikacja: 15.08.2015 13:54

Dotacje unijne na bardziej ekologiczny transport publiczny

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

„Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie" to nazwa części 4.5 regionalnego programu operacyjnego województwa śląskiego, który będzie realizowany w perspektywie 2020 r. Władze samorządowe przeznaczyły na to ponad 448 mln euro, w tym:

- 348 mln euro – na projekty realizowane w zakresie tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych,

- 62 mln – na inwestycje w ramach regionalnych inwestycji terytorialnych,

- 38 mln – na pozostałe projekty wyłaniane w drodze konkursów (w pierwszej kolejności dla inwestycji realizowanych poza obszarem subregionu centralnego).

Dzięki unijnym środkom wspierane będą przedsięwzięcia polegające m.in. na budowie, przebudowie liniowej i punktowej infrastruktury transportu zbiorowego (np. zintegrowanych centrów przesiadkowych – w tym dworców autobusowych i kolejowych, parkingów Park & Ride i Bike & Ride, buspasów, dróg rowerowych, systemów miejskich wypożyczalni rowerów). Samorządy będą także dostać dofinansowanie na zakup taboru autobusowego i tramwajowego, wdrażanie tzw. inteligentnych systemów transportowych oraz wymianę oświetlenia w gminach na instalacje o wyższej efektywności energetycznej. Wcześniej jednak muszą przygotować dokumenty. Powinny one zawierać szczegółowe analizy i diagnozy, z których musi jednoznacznie wynikać, że planowane do realizacji przedsięwzięcia są rzeczywiście konieczne.

Dodatkowym tzw. typem projektu, który mieści się w granicach tego działania, jest wymiana istniejącego oświetlenia zewnętrznego. W szczególności dotyczy to dróg i placów w gminach. Warunkiem jest zastępowanie przestarzałych systemów i technologii oświetleniem o wyższej efektywności energetycznej. Warto zaznaczyć, że chodzi tu o wymianę istniejącego oświetlenia, a nie budowę nowego. Takie inwestycje, są bowiem - pod warunkiem wykorzystania odnawialnych źródeł energii - przedmiotem zainteresowania innej części programu, działania 4.1 „Odnawialne źródła energii".

O unijne wsparcie będą mogły starać się m.in:

- jednostki samorządu terytorialnego (JST) albo ich związki, których statutowym zadaniem jest wykonywanie ustawowych zadań JST w zakresie transportu publicznego,

- podmioty działające na zlecenie JST lub ich związków realizujące zadania z zakresu transportu publicznego, wybrane zgodnie z prawem zamówień publicznych,

- podmioty, w których większość udziałów posiada JST lub ich związek i także realizuje na podstawie statutu zadania publiczne z zakresu transportu publicznego.

Z kolei w zakresie inwestycji związanych z poprawą efektywności oświetlenia w gminach, oprócz samych jednostek samorządowych oraz ich związków i stowarzyszeń, o pomoc będą mogły występować także: spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr