Dyskusja o dzieleniu powiatów

Większość klubów i kół poselskich złożyła wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu senackiego projektu ustawy umożliwiającej zwiększenie liczby miast grodzkich. Głosowanie na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Publikacja: 14.09.2015 08:29

Dyskusja o dzieleniu powiatów

Foto: www.sxc.hu

Sejm 11 września przeprowadził dyskusję nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy – Kodeks wyborczy (druk nr 3682).

– Projekt dotyczy nadania statusu miasta na prawach powiatu dwom kategoriom miast. Tym, które przed 31 grudnia 1998 r. przestały być siedzibą wojewody i na wniosek rady miejskiej odstąpiono od nadania im praw powiatu (są to Piła, Sieradz i Ciechanów). Drugą kategorią są miasta liczące co najmniej 70 tys. mieszkańców – uzasadniał Stanisław Jurcewicz, senator sprawozdawca.

– Doświadczenia chociażby Wałbrzycha pokazują, że miasta po uzyskaniu praw grodzkich rozwijają się szybciej. Nie tylko dlatego, że mają więcej pieniędzy na inwestycje, ale również dlatego, że znika dualizm organów decydujących o sprawach miasta, ponieważ zarządzanie oświatą, drogami czy sprawy bezrobocia realizowane są przez miejskie władze – argumentował senator.

– Potrzebna jest dyskusja nad tym projektem, wysłuchanie stanowisk Związku Powiatów Polskich czy Związku Miast Polskich – mówił Ryszard Zawadzki (PO). – Dlatego wnioskujemy o skierowanie projektu do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

– To nie jest inicjatywa oddolna, o czym świadczą negatywne stanowiska władz powiatów pilskiego, ciechanowskiego czy sieradzkiego – wskazywał Jacek Sasin. – Po wyłączeniu miast z ich obszarów dochody własne tych powiatów spadną nawet o 30 proc. Obecnie powinniśmy raczej dyskutować, jak zachęcać miasta i otaczające je powiaty do łączenia się, a nie dzielenia – kontynuował.

PiS wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie zgłosił. Wniosek taki zgłosili natomiast posłowie reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Zjednoczonej Prawicy i Biało-Czerwonych.

– W sprawach dzielenia czy łączenia jednostek samorządu terytorialnego najpierw powinni wypowiedzieć się mieszkańcy w referendum – mówił Tomasz Makowski (PSL).

Wątpliwości co do projektu ma również Rada Ministrów.

– Stanowisko rządu jest dopiero przygotowywane – mówił Jan Grabiec, wiceminister administracji i cyfryzacji. – Ale już teraz wiadomo, że wyłączenie miast z powiatów ziemskich spowoduje spadek dochodów z PIT i CIT w tych ostatnich i trudności w wykonywaniu zadań – wskazywał.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr