Tak wynika z interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 2 września 2015 r. (nr IBPP3/4512-445/15/EJ). Gmina, na której wniosek izba wydala interpretację dotyczącą odliczenia VAT uzbrojenia terenów inwestycyjnych, korzystała z dotacji unijnych. Prawdopodobnie dlatego sama twierdziła, że nie ma prawa do odliczenia VAT.
Opisała, że uzbroiła wolne tereny inwestycyjne usytuowane na działce o łącznej powierzchni 8,6014 ha. Inwestycja przylega do terenów specjalnej strefy ekonomicznej, na których usytuowany jest park przemysłowo-technologiczny. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren, na którym zlokalizowana została inwestycja, przeznaczony jest pod zabudowę usługowo-produkcyjną.
W ramach inwestycji gmina wykonała ciąg ulic, chodników, ścieżek rowerowych, sieci wodociągowe, kanalizację i kanalizację deszczową, sieć energetyczną i oświetlenie terenu, kanalizację teletechniczną i inne urządzenia infrastrukturalne. Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności gminy w oczach inwestorów.
Po zakończeniu realizacji projektu gmina zamierza sprzedać działkę w całości lub podzieloną zgodnie z układem dróg dojazdowych inwestorom chcącym zlokalizować swoją firmę na terenie miasta. Infrastruktura powstała w ramach projektu, nie będzie sprzedana i pozostanie własnością gminy; ona będzie ponosić koszty związane z eksploatacją oraz bieżącym utrzymaniem wybudowanej infrastruktury.
Gmina planuje przekazanie infrastruktury w zarząd wyspecjalizowanej jednostce. Będzie to albo gminna jednostka organizacyjna posiadająca oddzielną podmiotowość podatkową, albo operator zewnętrzny wyłoniony w przetargu. W obydwu przypadkach przekazanie będzie nieodpłatne, a gmina będzie corocznie przekazywała operatorowi środki na utrzymanie infrastruktury. Operator wyłoni dostawców niezbędnych mediów, którym odpłatnie przekaże sieć przesyłową. Gmina natomiast nie będzie uzyskiwać z tego tytułu wynagrodzenia.