Nowe „rozdanie” regionów po 2020 roku Pochopne zmiany mogą zaszkodzić regionom – mówi profesor Andrzej Miszczuk

Pochopne zmiany mogą zaszkodzić regionom – mówi profesor Andrzej Miszczuk

Publikacja: 25.01.2016 17:18

Nowe „rozdanie” regionów po 2020 roku Pochopne zmiany mogą zaszkodzić regionom – mówi profesor Andrzej Miszczuk

Foto: 123RF

Rząd PiS zapowiedział powołanie nowego województwa warszawskiego i być może powrót do środkowopomorskiego. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Prof. dr hab. Andrzej Miszczuk, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG, UW, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN: Działania polityków są najczęściej krótkookresowe i tym samym nieprzemyślane. W przypadku województwa mazowieckiego wątpliwości budzi znaczne zróżnicowanie, ponieważ z jednej strony mamy stolicę o dużym potencjale, a z drugiej słabe, rolnicze województwo. Czy jednak wybranie rodzynka sprawi, że będzie się ono lepiej rozwijało? Gdyby spojrzeć z punktu widzenia podziału środków unijnych, których województwo mazowieckie w obecnej perspektywie dostaje mniej, funkcjonując łącznie z Warszawą, to rozdzielenia tych dwóch jednostek należało dokonać w 1999 r. Obecnie wielkich korzyści nowe województwo mazowieckie nie zyska, ponieważ regionalne programy operacyjne zostały już uzgodnione. Nowy podział oznacza nowe negocjacje i opóźnienie wykorzystania środków UE. Ponadto powołanie nowego województwa oznacza też koszty, których nikt na razie nie policzył. Natomiast województwo środkowopomorskie jako koszalińskie istniało od 1950 r. Po 1975 r. widniało na mapie w okrojonej formie. Padają argumenty, że z Koszalina jest daleko do Szczecina – stolicy województwa. Ale czy obywatel powinien jechać do Szczecina, aby coś załatwić?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama