Czy jeśli powiatowy urząd pracy ogranicza wykonywane przez siebie zadania tylko i wyłącznie do swojej działalności statutowej, to czy ma jakiekolwiek obowiązki związane z centralizacją rozliczeń VAT z powiatem, która musi nastąpić najpóźniej z dniem 1 stycznia 2017 roku?
Powiatowy urząd pracy (PUP) jest jednostką organizacyjną powiatu działającą w formie jednostki budżetowej. Wchodzi w skład powiatowej administracji zespolonej. Celem działania urzędu jest realizacja zadań państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Do zadań urzędu należy wykonywanie zadań samorządu powiatowego w zakresie polityki rynku pracy zgodnie z przepisami o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Jeśli zatem dany powiatowy urząd pracy ogranicza się do wykonywania tylko i wyłącznie swoich ww. zadań statutowych (wynikających szczegółowo z powołanych wyżej przepisów), to w praktyce jego obowiązki związane z centralizacją rozliczeń VAT z własnym powiatem są tylko minimalne.
Podkreślmy tu jednak bardzo wyraźnie, iż chodzi tu wyłącznie o takie urzędy, które nie wykonują jakiegokolwiek czynności ze sfery działalności gospodarczej (np. jakiegokolwiek najmu czy też refakturowania kosztów mediów do najmowanych lub użyczanych pomieszczeń). Także nie wykonują tych działań, które są wymienione w art. 43 ustawy o VAT, jako czynności zwolnione od VAT. Tylko bowiem wykonywanie działań ze sfery gospodarczej jest bezpośrednią przyczyną tego, iż ilość zadań danej jednostki związanych z centralizacją rozliczeń VAT wzrasta niepomiernie.
Jeśli zatem dany PUP ogranicza się tylko i wyłącznie do swoich działań statutowych, to jeden z głównych jego obowiązków związanych z centralizacją rozliczeń VAT z własnym powiatem to: składanie comiesięcznych oświadczeń do wydziału finansowego starostwa powiatowego, że urząd ten nie ma jakichkolwiek kwot należnych do zadeklarowania w cząstkowej deklaracji VAT-7 w kolumnie „podstawa opodatkowania". Uczyni to na druku najlepiej się do tego nadającym, a mianowicie na aktualnym druku deklaracji VAT-7 (wersja 17). Musi to czynić co miesiąc, bowiem co miesiąc należy rozliczać się z podatku VAT.