Reklama
Rozwiń

#RZECZoPRAWIE - Jarosław Zbieranek: kodeks wyborczy zmienia się w niebezpiecznym kierunku

O najważniejsze i najniebezpieczniejsze zmiany w kodeksie wyborczym Jolanta Ojczyk pytała w programie #RZECZoPRAWIE Jarosława Zbieranka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który brał udział w pracach komisji nadzwyczajnej przygotowującej zmiany w prawie wyborczym .

Aktualizacja: 11.12.2017 13:39 Publikacja: 11.12.2017 13:14

Jarosław Zbieranek

Jarosław Zbieranek

Foto: rp.pl

dgk

O najważniejsze i najniebezpieczniejsze zmiany w kodeksie wyborczym Jolanta Ojczyk pytała w programie #RZECZoPRAWIE Jarosława Zbieranka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który brał udział w pracach komisji nadzwyczajnej przygotowującej zmiany w prawie wyborczym.

- Najważniejsza zmiana to radykalne przemodelowanie administracji wyborczej i PKW. Po ponad 20 latach budowania modelu sędziowskiego Państwowej Komisji Wyborczej, co gwarantowało apolityczność tej instytucji, proponuje się odejście od niego. Członkowie PKW mają być w znakomitej większości (7 na 9) wskazywani przez kluby parlamentarne. Będzie tylko dwójka sędziów. Tak duży wpływ ugrupowań politycznych na wybór członków PKW może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie tego organu, ponieważ zostanie on upolityczniony. Trzeba pamiętać, że PKW nie tylko stoi na straży prawa wyborczego i nadzoruje przeprowadzanie wyborów, ale też podejmuje b. ważne decyzje dotyczące gospodarki finansowej partii politycznych. Dlatego tak istotna jest bezstronność jej członków – podkreślił Jarosław Zbieranek.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono