Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego to najmniejszy spośród wszystkich 16 regionalnych programów operacyjnych. Jego przygotowanie i wdrażanie było od samego początku unijnej perspektywy finansowej na lata 2007 – 2013 priorytetem władz samorządowych województwa. Takie postawienie sprawy, skuteczna struktura administracyjna i dobre kadry spowodowały, że Opolskie jest jednym ze zdecydowanych liderów wykorzystania funduszy europejskich na poziomie regionalnym.
Władze samorządowe województwa od początku programu wdrażały go bardzo sprawnie, stale utrzymując wskaźniki realizacji znacznie powyżej przeciętnej dla wszystkich 16 programów regionalnych. W sierpniu ubiegłego roku Opolskie zajmowało pierwsze miejsce wśród województw pod względem poziomu zawartych umów i drugie pod względem poziomu wydatków w stosunku do budżetu.
[wyimek]530 mln zł wypłacono z funduszy unijnych beneficjentom w Opolskiem[/wyimek]
Obecnie wartość zawartych umów wynosi prawie 77 proc., a wartość wydatków kwalifikowalnych wykazanych we wnioskach o płatność prawie 35 proc. Daje to Opolskiemu odpowiednio trzecie i pierwsze miejsce w rankingach województw najszybciej wykorzystujących unijne fundusze. Opolskie przoduje też pod względem certyfikacji wydatków kwalifikowanych. Region jako pierwszy w kraju zapewnił sobie udział w podziale dodatkowych środków z krajowej rezerwy wykonania.
Władze województwa opolskiego zarezerwowały ponad 400 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na dofinansowanie 16 projektów kluczowych. Stanowi to około 20 proc. wszystkich pieniędzy otrzymanych przez region z Brukseli na realizację programu. W przypadku 15 inwestycji podpisano już ostateczne umowy o dofinansowanie.