Dotychczas prognozy wieloletnie na własny użytek przygotowywały niektóre miasta.
[ramka]Czytaj w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/550989.html]Wieloletnie prognozy finansowe mają być zgodne z wytycznymi resortu[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/55687,539342_Budzet-trzeba-uchwalic-do-konca-stycznia.html]Budżet trzeba uchwalić do końca stycznia[/link] [/ramka]
[srodtytul]Przekształcenie zakładów budżetowych[/srodtytul]
Od nowego roku wiele gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych musi rozpocząć działanie w innej formie prawnej.
Funkcjonować mogą tylko takie samorządowe zakłady budżetowe, które wykonują zadania własne jednostki samorządu terytorialnego w zakresie m.in.: gospodarki mieszkaniowej, dróg, wodociągów, lokalnego transportu zbiorowego, targowisk.
[ramka]Czytaj w artykułach: [link=http://www.rp.pl/artykul/55690,585600-Na-stworzenie-planu-30-dni.html]Na stworzenie planu 30 dni[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/55690,579149-Wyzwanie-dla-personalnych.html]Wyzwanie dla personalnych[/link] [/ramka]
[srodtytul]Samorządy przejmują śmieci[/srodtytul]
Rząd przekazał do Sejmu projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. Przewiduje on obligatoryjne przejęcie przez gminy własności odpadów. To samorządy miałyby decydować, gdzie wywozić i składować śmieci. Gminy wyłaniałyby w przetargach firmy, które odbiorą odpady od właścicieli.
Projekt zakłada również wprowadzenie opłaty śmieciowej, którą od właścicieli nieruchomości pobierałaby gmina.
Nowe regulacje mają całkowicie wyeliminować nielegalne składowiska odpadów (np. wyrzucanie śmieci do lasów).
[ramka]Czytaj w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/55711,551962-Gminy-przejmuja-smieci.html]Gminy przejmują śmieci[/link] [/ramka]
[srodtytul]Przekształcenia szpitali[/srodtytul]
Sejm pracuje nad proponowanymi przez rząd przepisami zakładającymi, że samorządy, które nie pokryją ujemnych wyników finansowych szpitali, będą musiały przekształcić je w spółki.
Projekt nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak samorządy, które nie przekształcą szpitali, musiałyby pokryć ich ujemny wynik finansowy.
Ostatecznie, w razie niewywiązania się z tego obowiązku, samorządy byłyby zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.
[ramka]Czytaj w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/585722_Samorzady-beda-przeksztalcac-szpitale.html]Samorządy będą przekształcać szpitale[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/429745,473874-Powoli-przybywa-szpitalnych-spolek-.html]Powoli przybywa szpitalnych spółek[/link] [/ramka]
[srodtytul]Nowa karta nauczyciela[/srodtytul]
MEN rozpoczęło prace nad założeniami do nowej ustawy regulującej status zawodowy nauczyciela. Minister Katarzyna Hall powołała w tym celu zespół ds. statusu zawodowego nauczycieli.
Dzisiejsza [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=897E3A81774435EAF27BD1D85F33BC65?id=182007]Karta nauczyciela[/link] jest kością niezgody pomiędzy nauczycielami a samorządami, które są właścicielami szkół. Zdaniem samorządowców nauczycieli powinno się zatrudniać na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3A2325FD2883C7192A508A9E165EDAA6?id=76037]kodeksu pracy[/link], a nie na wyjątkowych zasadach, jakie są przyjęte w Karcie.
[ramka]Czytaj w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/321813,451488_MEN-tworzy-zespol-do-zmiany-Karty-nauczyciela.html]MEN tworzy zespół do zmiany Karty nauczyciela[/link] , [link=http://www.rp.pl/artykul/421942,451569_Nie-ma-zgody-na-likwidacje-Karty-Nauczyciela.html]Nie ma zgody na likwidację Karty Nauczyciela[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/456029.html]Druzgocący atak starostów na Kartę nauczyciela[/link] [/ramka]
[srodtytul]Forum Debaty Publicznej[/srodtytul]
Prezydent Bronisław Komorowski powołał Forum Debaty Publicznej - Samorząd Terytorialny dla Polski. Doradcami prezydenta, koordynującymi pracę zespołu zostali: prof. Jerzy Regulski, prof. Michał Kulesza, prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Jarosław Neneman.
Zespół ma wypracować zmiany w prawie samorządowym. Plan jego pracy przewiduje, że wnioski z debaty zostaną przekazane do parlamentu w lutym 2011 r. jako pakiet zmian legislacyjnych. Dotychczas odbyły się dwa posiedzenia zespołu.
[ramka] O tym m.in. w artykule: [link=http://www.rp.pl/artykul/552981.html]Prezydent chce reformować samorząd[/link] [/ramka]
[srodtytul]Samorząd w Rzeczpospolitej[/srodtytul]
Na koniec chielibyśmy się trochę pochwalić. Działający od roku serwis samorządowy [link=http://www.rp.pl/temat/55682.html]www.samorzad.rp.pl[/link] zdobył już pozycję na rynku. Poprzez swoja zawartość i aktualność treści jest jednym z najczęściej czytanych serwisów dotyczących samorządu terytorialnego w Polsce.
Serwis [link=http://www.rp.pl/temat/55682.html]Samorząd.rp.pl[/link] zawiera m.in.:
[b]>>>[/b] Najnowsze informacje.
[b]>>>[/b] Codziennie aktualizowaną bazę artykułów i porad z kategorii: ustrój, zadania, finanse, dotacje, zatrudnienie, zamówienia publiczne, wybory i wielu innych, przygotowanych przez dziennikarzy i ekspertów „Rzeczpospolitej”.
[b]>>>[/b] Artykuły przygotowane w formie poradnikowej – posiadają odnośniki do konkretnych przypisów prawnych, załączniki z przykładami oraz komentarze.
[b]>>>[/b] Kompleksowy system informacji prawnej.
[b]>>>[/b] Zbiór wszystkich obowiązujących i ujednoliconych aktów prawnych.
[b]>>>[/b] Orzecznictwo – ponad 32000 powiązanych z dokumentami orzeczeń (szczególnie polecamy [link=http://www.rp.pl/temat/533985.html]Cotygodniowy przegląd orzecznictwa[/link].
Serwis samorzad.rp.pl to zebrane w jednym miejscu i czytelnie zaprezentowane informacje z kręgu działalności jednostek administracji publicznej. Jest to narzędzie pracy dla wszystkich osób na co dzień stosujących przepisy sektora finansów publicznych – zarówno dla kadry zarządzającej, jak i pracowników niższych szczebli administracji.