Osoba Ignacego Łukasiewicza (1822 – 1882) nierozerwalnie związana jest z Podkarpaciem. Urodził się w Zadusznikach koło Mielca, kształcił w rzeszowskim gimnazjum oraz na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu. Wynalazł naftę, dzięki czemu w 1853 roku zapłonęła pierwsza na świecie lampa naftowa, a potem założył pierwszą spółkę naftową eksploatującą ropę w Bóbrce k. Krosna. Bóbrka stała się kolebką przemysłu naftowego, a obecnie znajduje się tam Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
10 września odbędzie się tu inauguracja wojewódzkich obchodów EDD na Podkarpaciu. Premierowo zaprezentowany zostanie spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie „Żar". Inscenizację, która przypomni sylwetkę Ignacego Łuksiewicza, uatrakcyjnią przygotowane przez specjalistów z Politechniki Rzeszowskiej efektowne eksperymenty chemiczne.
Do historii przemysłu naftowego nawiązuje również Muzeum Podkarpackie w Krośnie, które organizuje sesję „Odkrycie nafty kamieniem milowym w rozwoju cywilizacji" i ekspozycję „Historia oświetlenia".
Z Podkarpaciem, a konkretnie z Przemyślem, związana jest też inna wybitna postać świata nauki – profesor Rudolf Weigl (1883 – 1957), wynalazca szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu. Postaci naukowca poświęcone będą wystawy w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.
Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu przygotowuje obchody 400. rocznicy założenia opactwa benedyktynek. Zaplanowano m.in. koncert organowy Marka Stefańskiego, turniej rycerski, konkursy, otwarcie wystawy „Kamienie milowe polskich i europejskich dziejów na wzgórzu św. Mikołaja w Jarosławiu".