Jeżeli wykonawca (wykazując spełnianie warunków, o których mowa ?w art. 22 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych: dalej ustawa) polega na zasobach innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentów potwierdzających brak podstaw do ich wykluczenia (takich jak: oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia, odpisy z właściwego rejestru, zaświadczenia z US, ZUS, Krajowego Rejestru Karnego).
Mówi o tym § 3 ust. 4 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, ?w jakich te dokumenty mogą być składane (dalej: rozporządzenie).
Uprawnienie zamawiającego
Żądanie od podmiotów trzecich dokumentów świadczących o braku podstaw do wykluczenia w każdej sytuacji, niezależnie od wartości zamówienia, jest uprawnieniem zamawiającego, który może z niego skorzystać. Dlatego zamawiający zobowiązany jest wyraźnie zastrzec w SIWZ obowiązek przedkładania tych dokumentów również przez podmioty trzecie, udostępniające swój potencjał.
Nie budzi wątpliwości, gdy wykonawca zaznacza w ofercie, że zamierza przy realizacji zamówienia korzystać z podwykonawców. Zgodnie z ugruntowanym w doktrynie i orzecznictwie poglądem oznacza to, że podmiot trzeci bierze udział w wykonywaniu zamówienia. Zamawiający, który zastrzegł, że podmioty trzecie muszą przedłożyć dokumenty o braku podstaw do wykluczenia, ma obowiązek wykluczyć wykonawcę biorącego udział w postępowaniu, jeżeli przesłanki wykluczenia dotyczą również tego podmiotu, który udostępnił swój potencjał.
Natomiast kontrowersje wzbudza sytuacja, gdy podmiot trzeci, co do którego występują przesłanki wykluczenia określone w art. 24 ust. 1 ustawy, oświadcza, że nie będzie brał udziału w realizacji zamówienia.